REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Malowanie szablonem

Na pewno spotkałeś się już kiedyś ze wzorem namalowanym na ścianie przy pomocy szablonu malarskiego. Prezentował się pięknie, prawda? Szablon to prosty sposób, by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, przykuć uwagę... I nie jest to wcale trudne! Wystarczy trzymać się kilku podstawowych wskazówek.

malowanie szablonem

Fot. arch. Sherwin-Williams

Krok 1 – Wybór farby, narzędzi malarskich i szablonu

Farba do malowania przy pomocy szablonu musi być przede wszystkim gęsta. W przeciwnym wypadku grożą nam zacieki pod szablonem. Najlepiej w tym celu wykorzystać akrylową farbę z tubki, w dowolnym kolorze. Do jej nanoszenia można użyć końcówki wałka malarskiego, grubego pędzla lub po prostu małej gąbki.

Szablony malarskie są dziś szeroko dostępne w marketach budowlanych i salonach z materiałami dekoracyjnymi, a także w wielu sklepach internetowych. Bogactwo ich wzorów jest naprawdę duże i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Fot. arch. Śnieżka Magnat

Krok 2 – Przyklejanie szablonu

Zakupiony szablon przyklejamy do ściany pomalowanej już wcześniej ścienną farbą dekoracyjną. Jeśli była malowana dawno temu, sprawdzamy, czy nie jest zakurzona i ewentualnie przecieramy ją szmatką; jeśli niedawno – musimy upewnić się, że jest już całkowicie sucha.

Szablon przyklejamy w rogach przy pomocy zwykłej taśmy malarskiej. Musimy oczywiście zwrócić uwagę na to, aby maksymalnie rozciągnąć szablon i usunąć wszelkie fałdy i zmarszczenia. Możemy sobie ułatwić życie, kupując tymczasowy klej w sprayu i spryskując nim szablon (naklejamy go po kilku minutach, gdy klej przeschnie). Warto też przy pomocy poziomicy upewnić się, że nie naklejamy szablonu krzywo.

Oczywiście nie musimy się ograniczać do ściany – przy pomocy szablonów można dekorować też inne powierzchnie, na przykład drewnianych mebli. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy dysponujemy farbą odpowiednią na dane podłoże.

Krok 3 – Malowanie

Malowanie ścian przy pomocy szablonu odbywa się „na sucho”. Po nabraniu odrobiny farby na pędzel musimy go dokładnie odsączyć, uderzając nim lekko w papierowy ręcznik. Gotowy do malowania jest dopiero wtedy, gdy zostawia na ręczniku niewyraźne ślady. Może się wydawać, że to strata farby i czasu, ale to jedyny sposób, żeby uniknąć zacieków pod szablonem.

Fot. arch. Tikkurila

Dwie podstawowe techniki nanoszenia farby przy malowaniu przez szablon to „tapowanie”, czyli delikatne uderzanie pędzlem w ścianę, oraz kręcenie pędzlem po powierzchni. Druga metoda jest jednak szybsza i daje większe możliwości dekoracyjne (cieniowanie!).

Jeśli chcemy dokonać cieniowania od krawędzi do środka, tj. zależy nam na wyraźnych konturach i jaśniejszym środku, najpierw nakładamy farbę na krawędzi i stopniowo przesuwamy się do wnętrza elementu. Jeśli, na odwrót, chcemy cieniować od środka do krawędzi, najpierw nanosimy farbę na środek.

Krok 4 – Końcowe poprawki

Szablon zdejmujemy zaraz po naniesieniu farby. Po jego ściągnięciu natychmiast widoczne stają się miejsca „niedomalowane” oraz mostki łączące elementy szablonu. Wypełniamy je farbą, używając w tym celu małego pędzelka.

Życie szablonu nie kończy się po jednym użyciu – można go wykorzystać wielokrotnie. Należy go jednak wcześniej wyczyścić z odrobiną detergentu, tak aby przy kolejnym użyciu nie zabrudził ściany.

Fot. arch. Sherwin-Williams

Fot. arch. Śnieżka

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA