Mieszkańcy Zalipia niedaleko Tarnowa chwycili za pędzle i przystąpili do ozdabiania swoich domów kwiatowymi ornamentami. Co roku organizowany jest tam konkurs „Malowana Chata”, w którym wyłonione zostają najpiękniej pomalowane domostwa. Kultywuje się w ten sposób starą i piękną tradycję wiosennego upiększania chat.
„Malowana Chata” to najstarszy konkurs sztuki ludowej w Polsce – w tym roku odbywa się jego jubileuszowa, 50. edycja. Konkursowe zmagania mają miejsce zawsze w weekend po Bożym Ciele, organizatorem jest natomiast Muzeum Okręgowe w Tarnowie we współpracy z Domem Malarek w Zalipiu.
Motywy kwiatowe, którymi gospodynie z Zalipia z pomocą rodziny i przyjaciół przyozdabiają ściany swoich domów (ale też stajni, studni, piwnic czy nawet psich bud), nawiązują do ludowych haftów. To bardzo stara tradycja, zapoczątkowana bieleniem i upiększaniem chat po jesiennych ulewach i zimowych śnieżycach. Niegdyś kultywowana była także na Słowacji i na Węgrzech, w tak silnej formie przetrwała jednak do dziś tylko na Powiślu Tarnowskim.
Konkurs cieszy się sporą popularnością – w tym roku bierze w nim udział około 80 osób. Jury często ma problem z wyborem najpiękniejszego domu, z roku na rok bowiem rośnie fantazja twórców oraz ich skłonność do eksperymentowania z różnymi technikami malarskimi. Niektóre spośród prac z poprzednich lat podziwiać można na filmiku:
Werdykt zostanie ogłoszony w niedzielę 2 czerwca. Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszy szereg atrakcji – występy muzyczne, taneczne i kabaretowe, kiermasz kulinarny oraz wystawy rękodzieła (szczegółowy program tutaj).
8 czerwca zostanie natomiast otwarta w Zalipiu wystawa poświęcona twórczości Felicji Curyłowej, ludowej artystki, która święciła triumfy w konkursie na najpiękniej ozdobioną chatę. Jej domostwo należy obecnie do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawa zbiegnie się w czasie z Dniami Otwartymi Zalipia, w ramach których będzie można zwiedzić tradycyjne wiejskie gospodarstwa i uraczyć się regionalnymi specjałami kulinarnymi. Zapraszamy!
Źródło: PAP