REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Magnez w walce z korozją

Kiedy dr Gordon Bierwagen zaproponował powłoki antykorozyjne na aluminium bogate w magnez, uważano to za kiepski pomysł. Kilkuletnie testy wykazały jednak, że w walce z korozją rozwiązanie to sprawdza się wręcz doskonale.

magnez w walce z korozją

fot. Akivi33 (stockfreeimages.com)

Opracowane przez doktora Bierwagena z Wydziału Powłok i Materiałów Polimerowych Uniwersytetu Stanowego Północnej Dakoty (NDSU) farby podkładowe powstrzymują korozję na podobnej zasadzie, co powłoki cynkowe na żelazie. Magnez pełni w tym wypadku rolę protektora – anody, która zużywa się w procesach korozyjnych zamiast aluminiowego podłoża.

Do niedawna najczęściej stosowanymi ze względu na swą wysoką efektywność inhibitorami korozji były chromiany. Niestety są one równocześnie szkodliwe dla organizmów żywych, dlatego od pewnego czasu poszukuje się dla nich skutecznych alternatyw.

Pomysł wykorzystania w tej roli powłok z magnezem został chłodno przyjęty przez świat naukowy. Jak się okazało – niesłusznie. Trzy lata temu w ramach testów zastosowano bowiem formułę antykorozyjną doktora Bierwagena na kilka samolotów transportowych i bojowych i do dziś powłoki sprawują się wzorcowo – nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń co do ich jakości. Nic dziwnego, że ta niezawodna i zarazem przyjazna środowisku technologia została natychmiast zakupiona przez koncern AkzoNobel.

Inwencję i wysiłek pomysłodawcy doceniły w końcu również naukowe autorytety. Za bogatą w magnez powłokę antykorozyjną doktor Bierwagen otrzymał Nagrodę Roya W. Tessa – prestiżowe odznaczenie przyznawane przez American Chemical Society.

Źródło: www.european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA