Irańscy naukowcy otrzymali nanokompozytowe powłoki ogniochronne, które są dużo bardziej wytrzymałe i odporne na ogień niż dostępne obecnie systemy. Ich „sekretnym składnikiem” są magnetyczne nanocząstki.
Substancje ogniochronne to szeroki zakres chemikaliów, które dodaje się do materiałów syntetycznych – w tym tworzyw sztucznych, tkanin i powłok. Hamują one reakcje chemiczne zachodzące w płonącym materiale i tworzą na powierzchni ochronną warstwę. Niekiedy są one włączone w strukturę materiału, mogą być z nią jednak również połączone wiązaniami chemicznymi.
Dotychczas…
…rolę tych substancji pełniły często kancerogenne związki aromatyczne, zawierające halogenki. Ponadto stosowane obecnie napełniacze osłabiają na ogół wytrzymałość mechaniczną alkoholu poliwinylowego, powszechnie stosowanego w przemyśle polimeru, na którym oparte są zwykle powłoki ogniochronne.
Badacze z Uniwersytetu w Kaszanie zaproponowali alternatywę w postaci magnetycznych nanocząstek tlenku żelaza. W przeciwieństwie do związków aromatycznych i halogenków nie są one toksyczne, a do tego nie wpływają niekorzystnie na właściwości mechaniczne polimeru oraz zapobiegają jego degradacji pod wpływem ciepła.
Nanocząstki…
…zostały najpierw otrzymane prostą metodą osadzania chemicznego, aby zbadać ich parametry. Następnie uzyskano je metodą polimeryzacji in-situ w roztworze wodnym alkoholu poliwinylowego. Wyniki odporności na ogień tak uzyskanej powłoki były bardzo obiecujące.
Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Particulogy”.
Źródło: european-coatings.com