REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Magnetyczne nanocząstki na farby ogniochronne

Irańscy naukowcy otrzymali nanokompozytowe powłoki ogniochronne, które są dużo bardziej wytrzymałe i odporne na ogień niż dostępne obecnie systemy. Ich „sekretnym składnikiem” są magnetyczne nanocząstki.

nanocząstki farby ogniochronne

Fot. brennacade / Foter.com / CC BY-NC-ND

Substancje ogniochronne to szeroki zakres chemikaliów, które dodaje się do materiałów syntetycznych – w tym tworzyw sztucznych, tkanin i powłok. Hamują one reakcje chemiczne zachodzące w płonącym materiale i tworzą na powierzchni ochronną warstwę. Niekiedy są one włączone w strukturę materiału, mogą być z nią jednak również połączone wiązaniami chemicznymi.

Dotychczas…

…rolę tych substancji pełniły często kancerogenne związki aromatyczne, zawierające halogenki. Ponadto stosowane obecnie napełniacze osłabiają na ogół wytrzymałość mechaniczną alkoholu poliwinylowego, powszechnie stosowanego w przemyśle polimeru, na którym oparte są zwykle powłoki ogniochronne.

Badacze z Uniwersytetu w Kaszanie zaproponowali alternatywę w postaci magnetycznych nanocząstek tlenku żelaza. W przeciwieństwie do związków aromatycznych i halogenków nie są one toksyczne, a do tego nie wpływają niekorzystnie na właściwości mechaniczne polimeru oraz zapobiegają jego degradacji pod wpływem ciepła.

Nanocząstki…

…zostały najpierw otrzymane prostą metodą osadzania chemicznego, aby zbadać ich parametry. Następnie uzyskano je metodą polimeryzacji in-situ w roztworze wodnym alkoholu poliwinylowego. Wyniki odporności na ogień tak uzyskanej powłoki były bardzo obiecujące.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Particulogy”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA