a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaLas, grzyby i piasek. Trendy 2023 w farbach do drewna

Las, grzyby i piasek. Trendy 2023 w farbach do drewna

Organiczność, rzemiosło, vintage – takie określenia pojawiają się w opisach czterech kolekcji odcieni farb do drewna na nadchodzący sezon, przygotowanych przez ekspertów Sherwin-Williams. Nowe zestawy są zainspirowane naturą, ale i nie pozbawione odrobiny ekstrawagancji.

Fot. arch. Sherwin-Williams

Najnowsze trendy w branży farb i lakierów do drewna przeanalizowali eksperci z Sherwin-Williams Global Color & Desing Center (GCDC) w amerykańskim Greensboro. Powstały w ten sposób zestaw Colormix 2023: Terra to 32 najmodniejsze odcienie i wykończenia nadchodzącego sezonu.

Kora i leśne grzyby

Terra w nazwie zestawu nawiązuje do ziemi, tworzą go bowiem kolory przywodzące na myśl naturę: grzyby, korę drzew czy piasek. Wykończenia zgrupowane zostały w cztery kolekcje: Biome, Lore, Nexus oraz Origin. Jak mówi Lauren West, globalna dyrektorka ds. koloru i designu w Sherwin-Williams Industrial Wood Coatings:

Każdy z nas ma własne wyobrażenie o tym, jak wygląda luksus. Dostrzegamy to obecnie bardzo wyraźnie w branży drewna przemysłowego. Klienci chętnie inwestują w personalizację swoich wnętrz, my zaś mamy zaszczyt wspierać producentów i projektantów przemysłowych w ramach ich działań odpowiadających na te potrzeby, dostarczając odpowiednich rozwiązań wykończeniowych.

Zgodnie z przewidywaniami opracowany zestaw kolorów służył będzie projektantom przez najbliższe 3–7 lat. Odcienie te mogą być wykorzystane m.in. przez projektantów zabudowy kuchennej, mebli, drewnianych elementów budowlanych czy parkietów.

Spójne i na czasie

Trendy Colormix dla produktów do drewna zostały opracowane we współpracy z przedstawicielami branży oraz specjalistami od koloru. Pod uwagę wzięto również odcienie, które znalazły się w zestawie trendów Colormix dla farb dekoracyjnych. Lauren West komentuje:

Każde prognozowanie trendów zachęca nas, by wykorzystać kreatywność i siłę współdziałania ekspertów od koloru Sherwin-Williams. Ściśle współpracujemy między oddziałami, by zrozumieć, w jaki sposób trendy w różnych branżach przenikają się. Dzięki temu możemy później zaproponować naszym klientom rozwiązania spójne i na czasie.

Cztery kolekcje w ramach zestawu Terra producent charakteryzuje następująco:

  • Biome – zainspirowana lasem i minerałami, kolekcja ta opiera się na organicznych, rzeźbiarskich formach oraz stabilnych wykończeniach. Przyświecają jej funkcjonalność i zrównoważony rozwój, w centrum uwagi jest zaś jasne, ciepłe drewno, tak jak sosna, dąb czy klon. Szare odcienie naśladują barwę kory oraz leśnych grzybów.
  • Lore – hasłem przewodnim tej kolekcji jest dziedzictwo, nawiązuje więc do rzemiosła z odrobiną ducha vintage. Łączy prostotę i złożoność poprzez gładkie wykończenia oraz subtelne, a zarazem bogate usłojenie. Nienasycone, a mimo to wyraziste odcienie dodadzą głębi przede wszystkim drewnu wiśni, olszynie czy mahoniowi.
  • Nexus – kolekcja zainspirowana piaskiem i suchą ziemią. Matowe wykończenia podkreślają głębię i miękkość dobrze nam znanych powierzchni drewnianych i sprzyjają bardziej elastycznym rozwiązaniom meblarskim. Najlepiej prezentują się na ciepłym orzechu, prostym dębie, niezawodnym jesionie lub charakterystycznym wiązie.
  • Origin – zestaw, na którym swoje piętno odcisnęły ekstrawaganckie okresy w historii designu. Sprawdzi się zarówno w przypadku renowacji starszych elemenów, jak i do nadawania drewnianym powierzchniom oryginalnego charakteru z odrobiną błysku i metaliczności. Świetny w duecie z egzotycznymi gatunkami drewna, takimi jak mindi, drewno sandałowe czy mango.
Biome. Fot. arch. Sherwin-Williams
Lore. Fot. arch. Sherwin-Williams
Nexus. Fot. arch. Sherwin-Williams
Origin. Fot. arch. Sherwin-Williams

Źródło: Sherwin-Williams, coatingsworld.com