REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Lakiery do drewna – przyszłość należy do ekologii?

Światowy rynek lakierów do drewna rozwija się, aż miło. Czy idzie jednak w kierunku promowanym przez kraje rozwinięte, a więc w stronę ekologii i produktów wodorozcieńczalnych?

lakiery do drewna ekologia

Fot. blickpixel / pixabay.com

Eksperci są zgodni – światowy rynek lakierów do drewna będzie rosnąć. A już teraz stanowi całkiem sporą część całego rynku farb – 7% pod względem wielkości produkcji i 9% pod względem wartości. Zgodnie z oszacowaniami Chemark Consulting Group światowy sektor lakierów do drewna w roku 2017 wart był 8,1 mld €, a produkcja osiągnęła 1,25 mln ton.

Dane te potwierdza Mike Cash, starszy wiceprezes oraz prezes oddziału Industrial Coatings Axalty. Jak mówi, rynek ten jest z pewnością wart ponad 7,5 mld € i ma doskonałe perspektywy rozwoju, między innymi za sprawą rozkwitu branży budowlanej.

Meble i posadzki

Wciąż największym sektorem wykorzystania na tym rynku pozostaje jednak branża meblarska – według firmy ChemQuest produkcja mebli pochłania aż 60% wytwarzanych na świecie lakierów do drewna. Zgadza się z to oszacowaniami firmy Chemark, której eksperci ocenili wartość rynku lakierów do drewna na meble w roku 2017 na 4,3 mld €. Firma Technavio jest w swoich wskaźnikach nieco bardziej zachowawcza – według niej w roku 2016 sektor ten był wart 3 mld €, a zgodnie z prognozami do roku 2021 ma osiągnąć wartość 4 mld €.

Mike Cash dodaje, że firmy produkujące meble w krajach rozwijających się – głównie w rejonie Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Południowej – rozwijają w tempie 15% rocznie. W wielu regionach dynamicznie rozwija się też budownictwo, wykorzystujące drewno. W Ameryce Północnej w tempie 7-8% rocznie rośnie zapotrzebowanie na posadzki z tradycyjnego drewna twardego, zaś w tempie 6-7% – na wyroby drewniane typu siding, okna i drzwi.

Rozpuszczalniki wciąż silne

Co z ekologią? Czy farby wodorozcieńczalne zaczynają zyskiwać na znaczeniu, zgodnie ze strategią rządów w Europie i Ameryce? Niekoniecznie – według Technavio w branży meblarskiej wciąż zdecydowanie dominują lakiery rozpuszczalnikowe, stanowiące dziś blisko 67,54% rynku. Na kolejnych miejscach plasują się produkty wodorozcieńczalne, sieciowane radiacyjnie i proszkowe. Również Chemark potwierdza, że najważniejszym sektorem w branży meblarskiej są lakiery rozpuszczalnikowe, mimo że produkty na bazie wody cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Również na całym rynku lakierów do drewna, nie tylko tych dla branży meblarskiej, królują rozpuszczalniki – także tu stanowią ponad 60%. Według Casha jednak ekologia nie pozostaje bez znaczenia i udział produktów wodorozcieńczalnych rośnie. Na dojrzałych rynkach, jak w Europie, w większości projektów wykorzystywane są już farby na bazie wody. W Stanach Zjednoczonych według Casha tego typu lakiery opanowały już 80% rynku produktów budowlanych. W sektorze mebli wciąż dominują tam produkty rozpuszczalnikowe, ale to też się zmienia, m.in. ze względu na nowe przepisy ograniczające emisję LZO, wprowadzone w niektórych regionach (południowa Kalifornia, Teksas).

Proces przejścia na lakiery wodorozcieńczalne rozpoczął się również w Chinach, gdzie produkty rozpuszczalnikowe obłożone zostały wysokimi podatkami. W innych krajach azjatyckich oraz w Ameryce Południowej przejście to odbywa się jednak wolniej. Możemy się więc spodziewać, że choć ekologia coraz bardziej dochodzi do głosu, na rynku lakierów do drewna wciąż dominować będą rozpuszczalniki.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA