REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Lakierowanie stołów drewnianych farbami AkzoNobel

Stół był podstawowym meblem w domach naszych dziadków i pradziadków. Solidny, dębowy, stanowił niegdyś symbol rodzinnych spotkań i ciepła domowego ogniska. Dziś, w czasach pośpiechu i zapracowania, stracił nieco na znaczeniu, warto jednak wrócić do korzeni. Firma Lemir podpowiada, jak przy pomocy systemu lakierniczego zabezpieczyć stół na długie lata i sprawić, by stał się ozdobą naszego domu.

fot. arsdigital (fotolia)

fot. arsdigital (fotolia)

Dzisiejsze tempo życia sprawia, że jemy byle co, nerwowo i w pośpiechu. Wielu z nas próbuje jednak z tym walczyć, po powrocie z pracy celebrując zdrowe posiłki w gronie rodzinnym. Wygodny stół jest z pewnością jest doskonałą zachętą do kultywowania tego dobrego zwyczaju. Zwłaszcza, jeśli za sprawą produktów AkzoNobel jest do tego trwały i piękny.

Piotr Lipiński

Piotr Lipiński

System AkzoNobel oferowany przez firmę Lemir jest bardzo łatwy w stosowaniu, a gwarantuje szereg korzyści. Przede wszystkim świetnie chroni drewno, co jest nie bez znaczenia w przypadku mebla takiego jak stół, często narażonego na zarysowania i zabrudzenia. Prócz tego nadaje mu również efektowny wygląd. Jak mówi pan Piotr Lipiński z firmy Lemir:

Jeśli chodzi o aplikację, jest to naprawdę szybki i niewymagający system. Całą operację przeprowadzić można bez problemu w jeden dzień, a produkty mogą być nanoszone elektrostatycznie, poprzez natrysk konwencjonalny lub hydrodynamiczny. Końcowy efekt? Bardzo trwała, łatwa w czyszczeniu powłoka, odporna na środki chemiczne, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Gorące lub zimne napoje, alkohole, soki, kawa czy herbata – nic z tych rzeczy nie zaszkodzi stołowi po zabezpieczeniu tym systemem.

System – co się na niego składa?

System składa się przede wszystkim z lakieru podkładowego oraz lakieru nawierzchniowego. Dla dodatkowych efektów zastosować można bejcę lub patynę. Kolejność nanoszenia produktów jest następująca:

 1. Bejca (opcjonalnie)
 2. Lakier podkładowy
 3. Patyna (opcjonalnie)
 4. Lakier nawierzchniowy

Bejca idealnie nadaje się do barwienia oraz pozwala osiągnąć cały szereg efektów dekoracyjnych. Poszczególne rodzaje bejc mają różne działanie – spirytusowe podkreślają naturalny rysunek drewna, acetonowe maskują jego wady, rustykalne pięknie je „postarzają”… W szerokiej gamie dostępnych dziś produktów z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego.

Poliuretanowy lakier podkładowy 111.21 marki Lemir charakteryzuje przejrzystość nawet przy 2 lub 3 warstwach, dobra szlifowalność i wypełnienie, a także doskonała przyczepność do podłoża i do lakieru nawierzchniowego. Dzięki temu na powłoce nie powstaje tzw. efekt „białej rysy” – w przypadku uszkodzenia mechanicznego lakier nawierzchniowy nie oddziela się od podkładowego na krajach, co skutkowałoby nieestetycznymi białymi śladami, a ugina się wraz z uszkodzeniem do samego drewna.

Jeśli zależy nam na efekcie starego drewna, warto również zastosować patynę. Po naniesieniu na podłoże patynę szlifuje się wraz z podkładem, skutkiem czego pozostaje tylko w zagłębieniach i porach. Tak zastosowany preparat nadaje drewnu szlachetny, wiekowy wygląd.

Lakier nawierzchniowy zabezpiecza cały system i gwarantuje odpowiednie wykończenie. Lakier Antimar 1.650.00XX od Lemira zawiera silikon, dzięki czemu jest bardziej odporny na zarysowania, takie jak ślady po przesuwaniu szklanek czy talerzy. Jest dostępny w różnych stopniach połysku, a przy tym nie wybłyszcza się i nie żółknie mimo upływu czasu. Gwarantuje więc piękny wygląd stołu na długie lata.

System – jak aplikować?

Lakier podkładowy 111.21 należy oczywiście nanosić na czyste, wolne od kurzu i zanieczyszczeń podłoże. Pamiętajmy więc o jego dokładnym oczyszczeniu z ewentualnych resztek farby i wszelkich substancji. Aplikację przeprowadza się w temperaturze 18-30oC, przez natrysk lub polewanie, w ilości 100-160 g/m2 dla każdej warstwy. Produkt można nanieść w jednej warstwie lub kilku, maksymalnie trzech. W temperaturze pokojowej warstwa lakieru osiąga pyłosuchość po 25-30 min, a do szlifowania gotowa jest po 3 godzinach.

Przed nałożeniem lakieru nawierzchniowego powłokę przeszlifować należy papierem ściernym o granulacji 280-320. Lakier nawierzchniowy również aplikujemy przez natrysk lub polewanie, w ilości 90-140 g/m2 na każdą warstwę, przy czym w zależności od potrzeb można nanieść jedną warstwę lub więcej. Produkt szybko schnie – całkowitą suchość osiąga po około dwóch godzinach.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (2)

 1. Czy na ten system lakierniczy można uzyskać certyfikat trudnopalności warstwy lakierniczej ktory wymagany jest przy realizacjach w miejscach użyteczności publicznej?
  Jak opisany podkład sprawuje się na ciemnych gatunkach typu palisander, wenge lub cocobolo lub bejcowany na bardzo ciemny kolor? Nie daje on charakterystycznej fioletowej lub niebieskiej poświaty? Ciekawi mnie jeszcze jaką podkład zachwuje stabilność przy takim krótkim czasie nakładania warstwy na warstwe, czy po wylakierowaniu nawierzchnia na wysoki połysk nie bedzie szybkiego efektu siadania lakieru? Jakie są czasy przydatności mieszaniny podklady i nawierzchni? I najważniejsze pytanie czy lakier spelnia jakies normy odnosnie kontaktu z żywnoscia i nie wydziela metali ciężkich? Uff to chyba wszystkie pytania. Licze na konsktruktywne odpowiedzi. Ps. Bardzo ciekawe lakiery:)

  Matias
  24 październik 2016 at 21:12
  Odpowiedz

  • Witam,
   Opisywany system lakierniczy został przebadany pod kątem niepalności na płycie dębowej i w tej konfiguracji został zaklasyfikowany jako trudnozapalny co umożliwia jego stosowanie w miejscach użyteczności publicznej. Jeżeli produkt byłby używany na innym podłożu istniałaby możliwość zrobienia osobnych badań w celu uzyskania nowego certyfikatu.
   Podkład poliuretanowy, o którym mowa jest bardzo transparentny i klarowny co pozwala nałożyć go nawet w 3 warstwach bez mleczenia malowanej powłoki (nawet jak są to ciemne okleiny). Lakier nawierzchniowy nie daje efektu niebieskawej poświaty, natomiast przy grubszej warstwie lub wielokrotnym lakierowaniu może przymleczyć ciemne okleiny lub ciemne bejce. Przy standardowej powłoce efekt ten jest prawie niezauważalny.
   Malując elementy w standardowym wykończeniu czyli jeden/dwa razy podkład i na to lakier nawierzchniowy nie ma problemu z „siadaniem lakieru”. Jednak jeśli będziemy chcieli zalać pory lub nałożyć podkład wielokrotnie to jak najbardziej zalecane jest, mimo że podkład będzie suchy po 2-3h odczekać z malowaniem nawierzchni np do następnego dnia. Jeśli chodzi o wysoki połysk to niestety nie jest on dostępny w tej grupie lakierów nawierzchniowych. Najwyższa dostępna połyskowość to 60 gloss.
   Żywotność mieszaniny podkładu i nawierzchni to w zależności od warunków panujących na lakierni około 3-4h.
   Cały proponowany system lakierniczy nie zawiera w swoim składzie metali ciężkich przez co nie ma możliwości ich emisji. Powłoka lakiernicza spełnia wymagania normy EN71-3 czyli, że może być stosowany nawet na zabawki dla dzieci.
   Lakier nie był badany pod kątem kontaktu z żywnością, ale jedyny kontakt z żywnością o jakim może być mowa przy tego typie lakieru to tylko kontakt pośredni.

   Jeśli pojawiłyby się jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości to chętnie na nie odpowiem.
   Piotr Lipiński

   Piotr Lipiński
   26 październik 2016 at 09:30
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA