a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnePyłosuchość – pierwszy etap utwardzenia farby

Pyłosuchość – pierwszy etap utwardzenia farby

Po nałożeniu farby na podłoże rozpoczyna się proces jej schnięcia. Rozpuszczalnik, czyli płynna część farby, odparowuje, na powierzchni zostają zaś tylko części stałe, tworzące powłokę o pożądanych właściwościach. Jednym z pierwszych etapów tego procesu jest tzw. pyłosuchość.

fot. michaelaw (rgbstock.com)

Pyłosuchość oznacza czas, po którym wszelkie pyły lądujące na powierzchni farby przestają do niej przylegać. Wynosi on zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (chociaż są farby, dla których czas ten wynosi kilka minut jak również takie, gdzie pyłosuchość mierzy się w godzinach). Na farbie tworzy się wówczas od zewnątrz wyglądająca na suchą warstwa, ale pod nią jest jeszcze płynna farba z nieodparowanym rozpuszczalnikiem. Cały proces schnięcia, po którym mamy do czynienia z ostatecznie uformowaną, utwardzoną warstwą, trwa dużo dłużej i jest już kwestią godzin, nie minut.

Podawana na ogół w kartach technicznych farb pyłosuchość pozwala się jednak zorientować, jak szybko schną poszczególne produkty w porównaniu z innymi. Należy przy tym pamiętać, że podane wartości obowiązują dla określonych warunków schnięcia. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym suszymy pomalowany element, będzie dużo chłodniej niż przyjął producent, lub też wilgotność powietrza będzie wyższa, pyłosuchość będzie odpowiednio się wydłuży.

Jak mierzyć pyłosuchość?

Pyłosuchość farb określana jest przez badaczy drogą testów laboratoryjnych. Czas od nałożenia farby mierzony jest stoperem, zaś samo sprawdzenie suchości warstwy polega na rozsypywaniu na niej z wysokości 15 cm włókien bawełnianych. Po upływie dziesięciu sekund podejmuje się próbę zdmuchnięcia włókien z powierzchni farby. Jeśli uda się to bez problemów, a na powierzchni nie obserwuje się wyraźnych śladów zostawionych przez włókna, zatrzymuje się stoper, zaś zmierzony czas zostaje zanotowany jako pyłosuchość farby.

W warunkach produkcyjnych najczęściej stosowaną metodą sprawdzenia, czy farba jest już w stanie pyłosuchości jest delikatne dotknięcie powierzchni palcem. Jeśli na powłoce pozostają linie papilarne znaczy, że to jeszcze nie jest pyłosuchość : ) Ręka do góry, kto nigdy tego nie zrobił…

Źródła:
Kansai Altan,
Paint Testing Manual. Physical and Chemical Examination of Paints, Varnishes, Lacquers, and Colors, American Society for Testing and Materials, 1972.