Europejski koncern kończy produkcję trzech substancji w swoim niemieckim zakładzie. Decyzja podyktowana jest koniecznością dostosowania łańcucha dostaw do zmieniającego się rynku.
BASF ogłosił zakończenie produkcji kwasu adypinowego, cyklododekanu (CDon) oraz cyklopentanonu (CPon) w swoim zakładzie w Ludwigshafen. Linia produkcyjna CDon i CPon zostanie zamknięta w pierwszej połowie, zaś produkcja kwasu adypinowego – w trakcie roku 2025. Decyzja podyktowana jest koniecznością dostosowania się do warunków na zmieniającym się rynku.
Większa rentowność łańcuchów dostaw
Planowane zmiany dotkną ok. 180 pracowników. Firma zapewni im wsparcie, poszukując dla nich możliwości zatrudnienia w innych miejscach w strukturach grupy BASF. Jak mówi dr Stephan Kothrade, członek rady wykonawczej oraz dyrektor ds. technologii koncernu:
BASF zdecydował się na ten krok, by zapewnić rentowność wzdłuż łańcuchów dostaw systemu Verbund, dostosowując struktury produkcyjne do zmieniających się warunków na rynku. Pozostaniemy w ścisłym kontakcie z klientami, aby zminimalizować wpływ zamknięć. Produkcja kwasu adypinowego będzie kontynuowana w Onsan w Korei Północnej oraz w naszym zakładzie joint venture w Chalampé we Francji.
Wielkość produkcji kwasu adypinowego w zakładzie w Ludwigshafen została zredukowana w ramach restrukturyzacji już wcześniej, w lutym 2023 roku. Pozostała produkcja podtrzymana została wówczas, by zapewnić surowce do otrzymywania CDon i CPon.
O substancjach
CDon to główny surowiec do produkcji laurolaktamu – prekursora wysokiej jakości poliamidu PA 12. Stosuje się go także do syntezy perfum o zapachu piżmowym oraz w stabilizatorach UV. CPon wykorzystywany jest m.in. jako budulec do syntezy środków ochrony roślin oraz aktywnych składników leków. Kwas adypinowy służy natomiast do produkcji poliamidów, poliuretanów, powłok, klejów oraz innych materiałów.
Źródło: BASF