REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Kolorowe polskie Święta

Boże Narodzenie nie byłoby tym samym bez odpowiedniej wizualnej oprawy. Choinka, światełka, stroiki, świece i świąteczna kolorystyka – to wszystko tworzy gwiazdkowy klimat, który tak uwielbiamy. Jakie sposoby najczęściej wybieramy, aby wyczarować w naszym mieszkaniu świąteczną atmosferę? Na jakie dekoracje się decydujemy, jakie kolory preferujemy? Na te pytania odpowiadają wyniki sondaży Homebook.pl i Kolorowej Polski.

Święta

Fot. 4:13Studios / Foter.com / CC BY

Zgodnie z raportem Homebook.pl aż 99% ankietowanych już na wstępie potwierdziło, że zmienia wygląd swojego mieszkania na Święta. Rzeczywiście więc wizualna oprawa Gwiazdki ma dla nas znaczenie! Dekoracją jednak zajmujemy się stosunkowo późno – większość z nas (57%) zabiera się za nią dopiero w drugiej połowie grudnia.

Najczęściej wskazywane elementy dekoracyjne to stroiki (85%), świece (82%) i świąteczne tekstylia (80%). Ponadto aż 60% osób dekoruje też swoje balkony, tarasy i ogrody. Najważniejszym elementem dekoracyjnym pozostaje oczywiście choinka, którą ozdabiamy przede wszystkim bombkami i światełkami (95%). Liczna jest jednak również grupa, która własnoręcznie wykonuje choinkowe ozdoby – zwyczaj ten zadeklarowało 33% pytanych.

Homebook.pl: Króluje czerwień, biel i złoto

Przejdźmy do najciekawszej dla nas kwestii, czyli kolorów. Według Homebook.pl nasze Święta są czerwone, białe, srebrne i złote. Te cztery odcienie królują zarówno na wigilijnych stołach, jak i na naszych choinkach.

Fot. arch. Homebook.pl

Fot. arch. Homebook.pl

Do dekoracji stołu kolor czerwony wybiera 56% ankietowanych, biały – 50%, złoty – 45%, srebrny – 35%, a prócz tego popularny jest także zielony – 20%. Jeśli zaś chodzi o choinkę, czerwone ozdoby wybiera 51% osób, złote – 49%, srebrne – 41%, białe – 39%. Popularne, ale już w dużo mniejszym stopniu, są również odcienie niebieski (13%) i fioletowy (7%).

W większości domów królują choinki wielobarwne (47%), ale sporo osób decyduje się również na dwubarwne (43%). Tylko 10% utrzymuje swoją choinkę w jednym kolorze.

Fot. Kolorowa Polska

Fot. Kolorowa Polska

Kolorowa Polska: Czerwień, lazur i amarant

Kolorowa Polska potwierdza dominację czerwieni na naszych choinkach – najczęściej w połączeniu z akcentami złotymi lub beżowymi (46%). To połączenie, które dobrze komponuje się z soczystą zielenią choinki. Nieco bardziej zaskakujący jest drugi zdaniem Kolorowej Polski najpopularniejszy (34%) schemat kolorystyczny – kolor lazurowy i amarant. Nie są to odcienie, które w jakikolwiek sposób kojarzą się z Bożym Narodzeniem, skąd więc ten wybór? Nie mniej dziwi trzecie miejsce na podium – 31% pytanych wybrało zestawienie tweedowej i butelkowej zieleni. Zielone bombki na zielonej choince mimo wszystko nie wydają się aż tak popularnym trendem…

Kolorowa Polska pytała też o nasze zwyczaje, jeśli chodzi o opakowania prezentów. Aż 80% ankietowanych decyduje się na szybszą i wygodniejszą opcję, jaką są torebki. Zgodnie z głównym świątecznym trendem są one utrzymane w kolorystyce czerwono-beżowej, ale i tutaj dochodzą do głosu mniej typowe kolorystyczne zestawienia – lazurowy plus amarant oraz fiolet połączony z zielenią.

Fot. Kolorowa Polska

Fot. Kolorowa Polska

Świąteczne inspiracje

Portal Homebook.pl był ciekawy, skąd czerpiemy dekoratorskie inspiracje. Okazało się, że aż 59% pytanych poszukuje ich w Internecie. Korzystamy więc z okazji, aby przypomnieć nasze gwiazdkowe propozycje: pomysły na świąteczne wnętrze według Śnieżki, inspiracje Duluxa, które sprawdzą się nie tylko w Święta, błyskawiczne dekoracje świąteczne według Tikkurili oraz porady Paint Quality Institute, jak przyozdobić gzyms kominka. A w chwili oddechu od przedświątecznych przygotowań polecamy poczytać o tym, dlaczego zgodnie z tradycją krajów anglosaskich Boże Narodzenie jest czerwono-zielone.

Źródło: Homebook.pl

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA