REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Kolorowa księga emocji Giestasa

Czy kolor może posłużyć jako kod emocji? Portugalski projektant Giestas doszedł do wniosku, że tak. I stworzył diagram, przy pomocy którego przez 300 dni rejestrował swoje odczucia.

Giestas emocje

Fot. Giestas.com

Wszystko zaczęło się od rozdrażnienia – próbując je opanować, Giestas wpadł na niezwykły pomysł zakodowania emocji w kolorze. Wprowadził go w życie i tak powstał zapis składający się z trzech zeszytów zatytułowanych Soft Cover Emotions (pol. Emocje w miękkiej oprawie).

Pierwszy z zeszytów to emocje odczuwane w ciągu każdego dnia. Drugi zestawia nasze rzeczywiste odczucia z tymi, które zewnętrznie wyrażamy. Trzeci natomiast łączy na jednym zapisie emocje przewidywane, rzeczywiście odczuwane oraz przywoływane. Każdy zeszyt zawiera odczucia zarejestrowane w ciągu 100 dni, łącznie mamy więc prawie rok – 300 dni kolorowego zapisu.

Do kodowania swoich emocji Giestas posłużył się barwnym diagramem, na którym znajduje się 56 emocji – każda wyrażona innym kolorem. Barwa czarna reprezentowała sen. Tak powstały zapisy poszczególnych dni, składające się z kolorowych pionowych pasów.

Zeszyt 1. Fot. Giestas.com

Zeszyt 1. Fot. Giestas.com

W drugim zeszycie sprawa się komplikuje – strona zostaje podzielona na dwie części i jej dolna część prezentuje emocje odczuwane, zaś górna – te okazywane. Niekiedy się one pokrywają, kiedy indziej (np. gdy w czyjejś obecności musimy powstrzymać irytację) – nie.

Zeszyt 2. Fot. Giestas.com

Zeszyt 2. Fot. Giestas.com

Trzeci zeszyt łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Strona zostaje podzielona na trzy części. Górna prezentuje emocje, których Giestas spodziewa się za 24 godziny, środkowa – emocje odczuwane aktualnie, dolna natomiast – emocje które, jak pamięta, odczuwał 24 godziny temu.

Zeszyt 3. Fot. Giestas.com

Zeszyt 3. Fot. Giestas.com

Projekt wymagał mrówczej pracy i możemy zadawać sobie pytanie o jego sens. Kolorowe diagramy są ładne, ale czy cokolwiek z nich wynika? Okazuje się jednak, że analizując zapis Giestasa można poczynić kilka ciekawych obserwacji (na czele z tą, że odczuwanie emocji w trakcie dnia jest procesem powtarzalnym i cyklicznym). Zwłaszcza że wśród zarejestrowanych znalazły się również dni niezwykłe – jego urodziny, Boże Narodzenie, Sylwester… Być może będzie to przydatny obiekt badań dla psychologów?

Źródło: giestas.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA