a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweKawa z żużlem i w drogę!

Kawa z żużlem i w drogę!

Kawa napędza inżynierów i budowniczych, ale teraz może się okazać pomocna w zupełnie inny sposób. Jako… materiał podkładowy pod drogi!

kawa

Prof. Arulrajah na kawie w kawiarni Axil Coffee Roasters. Fot. Swinburne University of Technology

Profesor Arul Arulrajah z australijskiego Swinburne University of Technology opracował metodę, która z fusów z kawy i żużlu pozwala uzyskać materiał budowlany. Może on być wykorzystany jako podkład dla dróg. Technologię ta opisana została niedawno w czasopiśmie „Construction and Building Materials”.

Profesor Arulrajah prowadził wcześniej badania nad użyciem do budowy dróg materiałów takich jak kruszone szkło czy beton. Prywatnie natomiast jest miłośnikiem kawy. Podczas pobytów w swoich ulubionych kawiarniach zwrócił uwagę na baristów wyrzucających fusy po kawie i pomyślał, że jest być może sposób, by te odpady wykorzystać.

Kawa z żużlem

Wraz z doktorantem Teck-Angiem Kua zaczęli więc zbierać fusy z kawiarni w pobliżu kampusu Swinburne. Zebrany materiał suszyli przez pięć dni w piecu nastawionym na 50°C, a następnie przesiali, aby pozbyć się grud.

Wysuszone i przesiane fusy z kawy wymieszali z żużlem w proporcjach 7:3. Mieszankę zalano roztworem zasadowym, aby ją związać, a z uzyskanej masy uformowano cylindryczne bloki, które okazały się wystarczająco wytrzymałe, aby posłużyć jako podkład pod drogi.

kawa

Prof. Arulrajah i doktorant Teck-Ang Kua przygotowują mieszankę na podkład pod drogi. Fot. arch. Swinburne University of Technology

Dwie kawy na jednym ogniu

Oczywiście ilość fusów potrzebna aby zbudować kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów dróg jest ogromna, nie należy się więc spodziewać, że kawa stanie się nagle powszechnym budulcem. Opracowana przez australijskich naukowców technologia pozwala jednak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – ograniczyć ilość śmieci trafiających na wysypiska i zmniejszyć do pewnego stopnia zapotrzebowanie na materiały budowlane. Jak wyjaśnia prof. Arulrajah:

Kawiarnie, od których zebraliśmy fusy, wyrzucają ich tygodniowo średnio 150 kg. Szacujemy, że fusy z kawiarni w Melbourne wystarczyłyby, aby zbudować pięć kilometrów dróg rocznie. Pozwoliłoby to z pożytkiem wykorzystać kawiarniane odpady, a zarazem dostarczyć ekologicznych materiałów do budowy dróg.

Źródło: Swinburne University of Technology