REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Kanadyjczycy skarżą się na farbę

Kanada poszukuje odpornej farby drogowej! Kierowcy z Kolumbii Brytyjskiej skarżą się, że oznaczenia na drodze ścierają się w ciągu kilku miesięcy i zwłaszcza w warunkach utrudniających widoczność jazda staje się bardzo problematyczna.

farba drogowa Kanada

Fot. westpark / Foter.com / CC BY-NC-ND

W roku 2010 z powodów środowiskowych ustawowo zakazano w Kanadzie stosowania olejnych farb drogowych. Robotnicy zamienili więc farbę na alkidową na wybrzeżu oraz na wodorozcieńczalną w głębi lądu. I wtedy w Kolumbii Brytyjskiej zaczęły się skargi.

Od tej pory płyną praktycznie nieprzerwanie. Jak mówi Minister Transportu Todd Stone, o tej sprawie słyszał częściej niż o jakiejkolwiek innej w ciągu trzech lat pełnienia swojej funkcji.

Niezrównana farba olejna

Standardowo w Kanadzie oznaczenia drogowe odmalowuje się raz do roku, tymczasem żadna z nowych farb nie wytrzymuje dwunastu miesięcy. Nawet mimo tego, że zużywa się ją w większych ilościach – 4-5 razy większych niż przed zakazem. Jak wyjaśnia Stone, długo poszukiwano produktu, który pod względem trwałości i wytrzymałości dorównywałby farbie olejnej. Taki produkt jednak nie istnieje.

Pozostaje więc szukać najlepszego odpowiednika. Od roku w Kanadzie trwają testy z udziałem 18 różnych rodzajów farb – różnych marek, o różnych składach i aplikowanych w różnych grubościach. Testowe oznaczenia wykonane tymi produktami sprawdzane są pod kątem bardzo trudnych warunków – kruszony kamień i żwir, ostrze pługu śnieżnego, deszcz i śnieg, a także tarcie i obciążenia związane z przejazdem samochodów.

Czy Kanada znajdzie swoją farbę drogową?

Jest jednak nadzieja. Stone stwierdził, że są dwa lub trzy obiecujące produkty, które na tym etapie testów wykazują wymaganą odporność, a są przy tym również przyjazne środowisku. Ostateczny „zwycięzca” prawdopodobnie zostanie ogłoszony wczesną jesienią, a na kanadyjskich drogach pojawi się jeszcze przed zimą. Oby tym razem stanął na wysokości zadania!

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA