a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneJotun – wyniki za rok 2017

Jotun – wyniki za rok 2017

Choć w minionym roku Jotun zdołał zwiększyć swoje przychody ze sprzedaży, zysk operacyjny wyraźnie spadł. Przede wszystkim z powodu rosnących cen surowców. Koncern dostosowuje się jednak do niełatwych warunków na rynku i z powodzeniem wykorzystuje okazje, by zrekompensować straty.

Jotun wyniki 2017

Fot. arch. Jotun

Przychody ze sprzedaży w roku 2017 wyniosły 16 401 mln NOK, co oznacza wzrost o 4% w stosunku do roku poprzedniego. Zysk operacyjny, który ukształtował się na poziomie 1 354 mln NOK, spadł jednak aż o 23%. Największym problemem są obecnie ceny surowców, które w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej wzrosły aż o 20%. A ponieważ wciąż mają rosnąć, prezes Morten Fon uprzedza, że firma będzie musiała w najbliższych miesiącach podnieść również ceny swoich produktów.

Stabilnie – tylko w oddziale farb dekoracyjnych

Nie rozpieszcza obecnie rynek farb morskich. W minionym roku było budowanych dużo mniej okrętów i instalacji morskich, co osłabiło firmę. Straty zrekompensowała ona jednak dzięki wyższemu zapotrzebowaniu na produkty do konserwacji. Problemy ma również sektor farb proszkowych, za to stabilna jest sytuacja w oddziale farb dekoracyjnych.

Jak wyjaśnia prezes koncernu Jotun, wzrost sprzedaży o 4% i produkcji o 10% to głównie zasługa właśnie sektora produktów dekoracyjnych, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie. Jeśli chodzi o rynek morski – prezes jest dumny, że dzięki produktom do konserwacji firmie udało się zrekompensować straty, oznacza to bowiem, że jest elastyczna i potrafi z powodzeniem przystosować się do zmiennych warunków na rynku.

Inwestycje – w ludzi i obiekty

Mimo trudności na rynku Jotun wciąż dynamicznie inwestuje. W 2017 roku zainwestował 967 mln NOK, czyli aż 6% swoich przychodów. Najwięcej środków przeznaczono na budowę nowych zakładów produkcyjnych w Malezji, Birmie i na Filipinach, a także nowej siedziby i centrum badawczo-rozwojowego w Norwegii.

Nadzieją firmy Jotun na najbliższe lata mają być też wykwalifikowani pracownicy. Zatrudnić większą ilość osób, tworząc bardziej międzynarodowe środowisko – taki jest plan. Jak mówi prezes, pracownicy i współpracownicy z międzynarodowym doświadczeniem pomogą koncernowi funkcjonować z sukcesami na wszystkich rynkach, na których jest aktywny.

Źródło: Jotun

Dowiedz się więcej o firmie