Urządzając prywatną, domową pracownię warto zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednio dobrane, wygodne meble, ale także na sprzyjającą skupieniu kolorystykę ścian. Jej dopełnieniem będzie właściwe oświetlenie, pozwalające na komfortową i długotrwałą pracę.
Kącik dla ucznia
Kolorystyka pokoju powinna być dobrana nie tylko według upodobań jego użytkownika, ale także z uwzględnieniem funkcji, jaką dane miejsce ma sprawować. Urządzając wnętrze, które służyć ma do nauki, warto postawić na kolory stonowane, sprzyjające skupieniu, wyciszeniu, nie odwracające uwagi od wykonywanej czynności. Nie powinno w nim jednak zabraknąć elementu ożywiającego przestrzeń i pobudzającego do kreatywnego myślenia. Warto zastanowić się nad połączeniem kilku kolorów, lub też kilku odcieni tego samego koloru. Dobrym rozwiązaniem może być biały pokój urozmaicony intensywnym, kolorowym akcentem. Dla miłośników bardziej klasycznych, jednolitych rozwiązań, polecane są barwy pastelowe o zróżnicowanym nasyceniu. Kącik przeznaczony do nauki należy także odpowiednio oświetlić, tak aby spędzone tam godziny nie powodowały nadmiernego zmęczenia oczu.
Pokój sprzyjający skupieniu
Praca analityczna, rachunkowa bądź badawcza wymaga pomieszczenia zapewniającego spokój i sprzyjającego koncentracji. W tym przypadku należy unikać intensywnych, rozpraszających kolorów – zdecydowanie lepiej sprawdzą się naturalne, stonowane barwy. Świetnym pomysłem jest zastosowanie odcieni szarości i błękitu. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie pomalowanie całego pokoju farbą w jednym kolorze. Jeśli jednak chcemy, aby aranżacja była nieco ciekawsza i żywsza, możemy rozważyć także połączenie kilku odcieni jednego koloru. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, aby całość pozostała harmonijna, spokojna i zrównoważona. Również meble, które znajdą się w pokoju do pracy analitycznej, powinny wpasowywać się w jego spokojny nastrój.
Pracownia dla artysty
Jeśli pomieszczenie, które urządzamy, służyć ma do pracy kreatywnej, można pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa. Wyraziste, intensywne i zróżnicowane kolory doskonale pobudzą nas do działania. Artystyczne kontrasty świetnie sprawdzą się w pracowni malarskiej, rzeźbiarskiej bądź stolarskiej. Jeśli jednak pomieszczenie, w którym pracujesz, jest jednocześnie sypialnią, warto powstrzymać nieco wodze wyobraźni i ujednolicić aranżację. To, co wspaniale pobudza do pracy twórczej, może jednocześnie utrudniać relaks i wypoczynek.
Pokój przeznaczony do pracy powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem charakteru czynności, które będą w nim wykonywane. Zupełnie inne kolory pomogą w utrzymaniu skupienia przy nauce do egzaminów, a inne pobudzą wyobraźnię artysty. Należy dobrze zastanowić się nad doborem farby, tak aby wielogodzinne przebywanie w pracowni było nie tylko owocne, ale także przyjemne. Kolorowe ściany nie mogą odwracać uwagi od pracy, nie powinny także męczyć oczu. Warto jednak zainwestować w kolory, które nie tylko przełamią standardową biel, ale przede wszystkim nadadzą wnętrzu indywidualny charakter.
Duży wybór farb kolorowych znajdziesz tutaj: http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/malowanie/farby-wewnetrzne/farby-kolorowe.html