a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiJak przyspieszyć schnięcie farby?

Jak przyspieszyć schnięcie farby?

Malowanie nie jest zajęciem dla niecierpliwych. Po frajdzie machania pędzlem zawsze przychodzi ta nudna część – czekanie, aż farba wyschnie. Sprawdź, jak możesz przyspieszyć ten proces.

schnięcie farby

Fot. Debbie Schiel / freeimages.com

To, jak długo będziesz musiał trzymać ręce z daleka od farby po jej naniesieniu, zależy przede wszystkim od czterech rzeczy.

Rodzaj farby. Olejna wystawi twoją cierpliwość na poważną próbę – sucha na dotyk staje się dopiero po 6-8 godzinach, a gotowa na pokrycie kolejną warstwą – po upływie doby. Dużo szybsza jest pod tym względem farba dyspersyjna – sucha na dotyk po godzinie, gotowa do dalszego malowania po 4 godzinach. Dokładne czasy schnięcia są zwykle podane na etykiecie. Jeśli więc należysz do niecierpliwych – przede wszystkim wybierz odpowiednią farbę.

Sposób nanoszenia. I nie chodzi tu o pędzel czy wałek, ale o to, jak grubo pomalujesz powierzchnię i czy nie pospieszysz się z nanoszeniem kolejnej warstwy. Jeśli naniesiona przez ciebie warstwa będzie za gruba albo zaczniesz drugi cykl malowania zanim poprzednio naniesiona farba wyschnie, całość będzie schła dłużej, a otrzymana powłoka będzie nierówna i pofałdowana. Generalnie bezpieczniej jest nałożyć dwie cienkie warstwy niż jedną grubą. Czas czasem, ale w niektórych przypadkach naprawdę nie warto się spieszyć.

Wilgotność. Jeśli w powietrzu jest zbyt wiele wilgoci (jak to bywa w łazience lub kuchni), farba będzie schła wolniej. Zależy ci na czasie? Włącz klimatyzację (jeśli ją masz), podkręć kaloryfer lub, jeśli na zewnątrz jest ciepło, to po prostu otwórz okno.

Wentylacja. W pomieszczeniu o słabym przepływie powietrza farba będzie schła dłużej – to oczywiste. Jeśli więc dzień nie jest wyjątkowo upalny albo deszczowy, otwórz szeroko okna i zrób porządny przeciąg.

Pamiętaj też o tym, że nawet jeśli farba jest sucha na dotyk, może nie być jeszcze gotowa do normalnego użytkowania. Zwykle zanim ulegnie ona całkowitemu utwardzeniu – czyli po ulotnieniu się wszystkich rozpuszczalników – mija kilka dni. W zależności od rodzaju farby może to być nawet 30 dni!

Opracowano na podstawie: Lindsay Ballard, How Long Does Paint Take to Dry & Cure?, MyColortopia.com