REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Jak wybrać farbę na sufit?

Sufit to wizytówka każdego pomieszczenia. Wiele osób zdaje się o tym zapominać, malując sufit źle dobranymi farbami, w sposób daleki od estetycznego. Jak dobrać farbę do sufitu, a także, na co zwracać uwagę podczas zakupu? Zapraszamy do lektury.

farba na sufit malowanie sufitu

Jaki kolor farby sufitowej?

Najpopularniejszym kolorem jest naturalnie biel. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka odcieni bieli, a ich dobór powinien uwzględniać kolor ścian i mebli. Jeżeli zależy nam na optycznym obniżeniu pomieszczenia, warto zdecydować się na kolor sufitu nieznacznie ciemniejszy od koloru ścian. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ zbyt ciemny sufit może przytłoczyć i wprowadzić niekorzystną atmosferę w pokoju.

Podział farb wodorozcieńczalnych

Obecnie najbardziej popularne wśród farb sufitowych są farby lateksowe i akrylowe. Na rynku spotkamy się również z farbami winylowymi oraz hybrydami: akrylowo-lateksowymi i winylowo-akrylowymi. Skupimy się na najpopularniejszych z nich – farbach akrylowych i lateksowych.

Farby lateksowe są niezwykle trwałe i odporne na ścieranie, zapewniając gładką powłokę. Są odporne na działanie promieni UV, a czas ich schnięcia zwykle nie trwa dłużej niż 2 godziny. Dodatkowym atutem jest możliwość czyszczenia na mokro.

Farby akrylowe odznaczają się dość wysoką odpornością na ścieranie, starzenie i działanie promieniowania UV. Niestety nie są to farby zmywalne. Niektóre farby akrylowe odznaczają się wysoką paroprzepuszczalnością, a po nałożeniu ich odcień ulega nieznacznemu rozjaśnieniu.

Mat czy połysk?

Do malowania sufitu najczęściej wykorzystuje się farby matowe lub super matowe. Malując sufit takimi farbami, jesteśmy w stanie ukryć wszelkie niedoskonałości i nierówności powierzchni. Mat doskonale sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach.

Farby z połyskiem odbijają światło, przez co na suficie widać każdą niedoskonałość powierzchni. Poza tym sufit pomalowany farbą z połyskiem nieznacznie zmniejsza wizualnie pomieszczenie.

Szukasz wydajnych i efektywnych farb sufitowych? Sprawdź ofertę marki Caparol – lidera wśród producentów profesjonalnych farb i systemów ociepleń.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA