a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneJak było na Azelis Coatings Academy 2015

Jak było na Azelis Coatings Academy 2015

W dniach 14-16 stycznia 2015 w Ustroniu odbyło się Azelis Coatings Academy – seminarium zorganizowane przez Azelis Coatings we współpracy z ośrodkiem Spektrochem. Uczestnicy wysłuchali licznych wykładów i wzięli udział w praktycznych pokazach, które przybliżyły im tematykę związaną z farbami, lakierami i tynkami.

Azelis Coatings Academy

Fot. @boetter / Foter.com / CC BY

W Azelis Coatings Academy wzięło udział prawie 150 osób związanych z branżą farbiarską. O wysoki poziom merytoryczny wykładów zadbał pan Artur Pałasz z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Farb, Klejów i Polimerów SPEKTROCHEM. Tajniki stosowania i modyfikowania farb zgłębiano w przyjemnej scenerii – w malowniczo położonym, czterogwiazdkowym Hotelu Diament w Ustroniu.

Dzień pierwszy dotyczył wyrobów malarskich rozpuszczalnikowych. Mowa była między innymi o tym, jak ograniczyć zawartość LZO i sterować właściwościami reologicznymi emalii ftalowych oraz jak wprowadzać sykatywy i woski syntetyczne do produktów ftalowych. Omówiono także właściwości farb antykorozyjnych z błyszczem żelazowym i wyjaśniono mechanizm tworzenia ochrony barierowej w tego typu powłokach.

Tematem przewodnim dnia drugiego były farby i tynki dyspersyjne. Wykłady dotyczyły wykorzystania napełniaczy oraz hydroksytelocelulozy, wyjaśniały wpływ dodatków regulujących czas otwarty na właściwości robocze farb, tłumaczyły jak prawidłowo dobierać i stosować grunty dyspersyjne. Uczestnicy dowiedzieli się także jak koalescenty wpływają na dyspersje polimerowe oraz jak dostosować tynki dyspersyjne do aplikacji w temperaturach bliskich 0°C i ujemnych. Poruszono również tematykę odporności na szorowanie (zgodnie z normą PN-EN 13300:2002).

W dniu trzecim, na zakończenie seminarium, mowa była o lakierach i impregnatach dyspersyjnych. Tematy trzech wygłoszonych w tym dniu wykładów to modyfikacja powierzchni powłok przy pomocy dodatków, stabilność lakierów dyspersyjnych w czasie ich składowania oraz lakierobecje i impregnaty do drewna z pigmentami transparentnymi.

Wykładom towarzyszyły praktyczne pokazy, które przemawiały do wyobraźni i pomagały lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Ponieważ jednak nie samymi farbami żyje człowiek, organizatorzy zadbali także o dodatkowe atrakcje – wieczorami, po zakończeniu wykładów, na gości Azelis Coatings Academy czekała m.in. tradycyjna góralska kolacja polowa oraz pokaz uczestników programu Top Chef. Nie można się było nudzić!