W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie zyskują inteligentne powłoki, które zabezpieczają przedmioty codziennego użytku i oferują specjalne właściwości. Mogą to być tymczasowe ochronne warstwy na sprzęt elektroniczny, powłoki interaktywne czy też samonaprawiające się. Za trendem tym podąża firma Bayer, oferując całą gamę innowacyjnych produktów. Część z nich zaprezentowana zostanie na zbliżających się wielkimi krokami targach European Coatings Show 2013.
Wielu z nas zapewne sen z powiek spędza wizja zarysowanego smartfona, laptopa lub tabletu. Nic dziwnego, są to w końcu urządzenia bardzo wrażliwe, które łatwo uszkodzić. Aby temu zaradzić Bayer proponuje tymczasowe warstwy ochronne, które nakładane są w procesie produkcyjnym bezpośrednio na powierzchnię sprzętu. Świetnie chronią przed czynnikami takimi jak chemikalia, obciążenia mechaniczne czy uporczywie gromadzący się kurz. A kiedy już odsłużą swoje, wystarczy je po prostu odkleić. Powłoki te bazują na produktach z linii Bayhydrol® UH oraz Bayhydrol® UV, które powszechnie stosowane są już jako składniki ochronnych warstw w zakładach produkcyjnych w rejonie Azji i Pacyfiku.
Tymczasowe powłoki ochronne są także obiektem zainteresowań przemysłu samochodowego i meblarskiego. W tym wypadku stosuje się wodorozcieńczalne systemy jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe, sieciowane błyskawicznie z udziałem promieniowania UV. Można je aplikować na wiele różnych sposobów, najlepiej jednak sprawdzają się powłoki natryskiwane – tworzy się wówczas idealnie gładka i łatwo usuwalna warstewka przylegająca ściśle do wszelkich wypukłości i wgłębień.
Co jeszcze znaleźć możemy w ofercie firmy Bayer? Na przykład dyspersje poliuretanowe, mające zdolność samonaprawy (ang. self-healing). Gdy na ich powierzchni pojawi się rysa, dzięki elastycznym wiązaniom wodorowym po pewnym czasie dochodzi do jej zasklepienia (zobacz to na filmie). Powłoki tego typu stosować można zarówno na metale, jak i tworzywa sztuczne, dlatego cieszą się dużą popularnością choćby w przemyśle samochodowym czy wśród producentów urządzeń elektronicznych.
Prócz trwałości, wytrzymałości i odporności na uszkodzenia w przypadku drobnych urządzeń codziennego użytku ważne są również odczucia dotykowe. Dyspersje od Bayer MaterialScience nie tylko sprawiają, że przedmiot wygodnie się trzyma, ale i chronią go przed czynnikami chemicznymi oraz sprawiają, że materiał nie żółknie tak szybko. Dzięki temu nie tylko jest funkcjonalny, ale i dłużej zachowuje nienaganny wygląd.
Inteligentne powłoki wkraczają więc do naszego życia codziennego, a prawdopodobnie w przyszłości będą grały coraz większą rolę.
Źródło: Bayer