REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Imiona i nazwy ręcznie malowane


Dzisiaj prezentujemy coś dla tych, którzy lubią zrobić dla siebie i domu coś wyjątkowego. Lekcja malowania napisów na drewnie. Pokażemy jak w prosty sposób tworzyć wyjątkowe, indywidualne, skrzynki, krzesełka, tabliczki z numerami domów lub nazwami ulic. Zakres wykorzystania poniższej techniki jest praktycznie nieograniczony i dzięki niemu w prosty sposób można malować bardzo różne grafiki na każdym elemencie wykonanym z drewna.

Co będzie potrzebne:

  • taśma malarska o szerokości co najmniej 1 cm
  • 1 lub 2 puszki farby kryjącej do drewna (w zależności czy malujemy tylko napis czy również kolor pod nim)
  • mały pędzelek do napisu (rozmiar zależy od wielkości napisu)
  • nieduży pędzel malarski
  • długopis
  • kartka z wydrukowanym tekstem, który chcemy namalować

Porady na początek:

Dobór farby – wybierz kolory, które będą ładnie komponować się z otoczeniem. Kontrast podkreśli wyjątkowość napisu. Biały tekst będzie wyglądał doskonale na ciemnych (czarnych, granatowych) podłożach. Na jasnym elemencie, możesz bezpośrednio namalować ciemny napis. Spytaj w sklepie o farby do drewna w małych opakowaniach (na 1 m2 wystarczy Ci 0,2 l farby). Farba wodna będzie bardziej ekologiczna i jej zapach będzie mniej odczuwalny w porównaniu z farbą na bazie rozpuszczalnikowej. Farba wodna szybciej też wyschnie.

Do malowania możesz użyć też farby tzw. lazurowej (półprzeźroczystej). Takie rozwiązanie może ładnie wyglądać na jasnym drewnie. W takim wypadku maluj bez podcienia w innym kolorze. Możesz też wziąć pod uwagę, że być może napis trzeba będzie malować dwa razy. Sugerujemy też, żeby w takim wypadku zrobić gdzieś próbę na małym elemencie.

Powierzchnia – o ile drewno jest surowe lub pomalowane farbą nie będzie niespodzianek. Powyższej techniki nie stosuj na elementach lakierowanych (gorsza przyczepność farby).

Przygotowanie tekstu – dobierz czcionkę, która podkreśli wyjątkowość napisu. W każdym programie masz ich kilkadziesiąt, więc warto spędzić chwilę na wyborze czegoś odpowiedniego. Dopasuj wielkość do elementu, najlepiej najpierw wydrukuj kartkę i przymierz tam, gdzie będzie tekst zanim zaczniesz malować.

I do dzieła!

1. Oklej taśmą malarską fragment do pomalowania kolorem, który będzie podkładem dla naszego napisu (na zdjęciu widać niebieskie paski taśmy na pomarańczowej skrzynce). Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy taśma dobrze przylega do drewna, zwłaszcza na krawędziach. To byłaby katastrofa, gdyby taśma odkleiła nam się, już na początku malowania.

 

2. Pomaluj kolorem podkładowym powierzchnię ograniczoną taśmą malarską używając pędzla malarskiego (możesz do tego użyć również wałka). W ten sposób powstaje tło. Odczekaj jakieś 30 minut aż farba podeschnie i delikatnie odklej taśmę.

 

3. Poczekaj, aż farba wyschnie (może to trwać od 90 minut do 10-12 godzin – w zależności od tego z jakiej farby korzystasz). Przyłóż kartkę papieru w przygotowanym tekstem, tak jak chciałbyś go odwzorować

 

4. Wykorzystaj przygotowany wydruk jako szablon – obrysuj tekst kulkowym długopisem.

 

5. Uciskająca końcówka długopisu utworzy w drewnie płytkie wgłębienia.

 

6. Zamaluj powierzchnię wewnątrz oraz we wgłębieniach używając małego pędzelka. O ile nie użyjesz za dużo farby, wleje się ona we wgłębienia, które później zapobiegną jej rozlewaniu na zewnątrz.

 

Tak powstały napis wygląda bardzo schludnie, nie tracąc uroku malowania ręcznego. Farba i drewno tworzą razem doskonałe połączenie, a oznaczone w ten sposób przedmioty nabierają osobistego charakteru. A więc – pędzle w dłoń!

Autorką pomysłu oraz zdjęć jest Jamie Costiglio, właścicielka bloga „That’s My Letter: Build, Paint, Sew”.

http://thatsmyletter.blogspot.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA