AkzoNobel ogłosił zwycięzców konkursu Imagine Chemistry. Wyróżnionych zostało dziesięć projektów, których autorzy mogą liczyć na wsparcie ekspertów holenderskiego koncernu.
Celem inicjatywy było odkrycie niewykorzystanego potencjału, drzemiącego w chemii, a także wymiana pomysłów oraz poszukiwanie rozwiązań problemów, z którymi boryka się dzisiejszy świat. Na celowniku były głównie technologie związane z takimi zagadnieniami jak recykling tworzyw sztucznych czy ograniczenie produkcji ścieków.
Trzy spośród projektów zostaną zrealizowane i wprowadzone na rynek przy wsparciu oddziału AkzoNobel Specialty Chemicals. Laureaci to:
- Ecovia Renewables, przedstawiciele: Jeremy Minty i Andrew Hertig (USA); technologia fermentacji do otrzymania kwasu poliglutaminowego, wykorzystywanego jako zagęszczacz w kosmetykach i innych produktach,
- Industrial Microbes, przedstawiciel: Noah Helman (USA); wykorzystanie genetycznie zmodyfikowanych mikroorganizmów do przetworzenia dwutlenku węgla i gazu ziemnego w użyteczne komponenty chemiczne, takie jak tlenek etylenu,
- Renmatix, przedstawiciele: Charles Sanderson i Jeremy Austin (USA); wykorzystanie wody pod ciśnieniem do otrzymania z biomasy roślinnej produktów celulozowych o różnorakich zastosowaniach.
Oprócz tego wyróżniono siedem innych start-upów. Ich autorzy będą mogli liczyć na doradztwo ekspertów AkzoNobel oraz kilka miesięcy prac pomocniczych w ośrodku Deventer Open Innovation Center w Holandii, w trakcie których udostępnione im zostaną narzędzia badawcze i testowe, wykorzystywane na co dzień w dużych projektach przemysłowych. Wśród siedmiu wyróżnionych znalazł się m.in. projekt firmy Ufraction8 z Wielkiej Brytanii, którego autorką jest Polka Monika Tomecka. Dotyczy on niekosztownej, skalowalnej technologii odwadniania.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – swój udział w nim zgłosiło ok. 200 firm. Ostateczni zwycięzcy zostali wyłonieni z grupy 20 finalistów w trakcie trzydniowego spotkania w ośrodku w Deventer. Pełną listę wyróżnionych znaleźć można na stronie AkzoNobel.
Źródło: AkzoNobel