REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Igrzyska Olimpijskie w Rio z pigmentami Lanxess

Olśniewający wygląd obiektów sportowych to również zasługa odpowiednich pigmentów. Produkty firmy Lanxess, wykorzystywane wcześniej przy budowie wielu stadionów i hal sportowych, ozdobiły tym razem park olimpijski w Barra da Tijuca w Brazylii.

igrzyska olimpijskie w Rio pigmenty Lanxess

Fot. Gabriel Heusi / Brasil2016.gov.br / Wikimedia Commons

Sportowcy i widzowie dosłownie chodzą po pigmentach Lanxess – mówi Jörg Hellwig, prezes oddziału Inorganic Pigments firmy Lanxess. Obszar dokoła obiektów sportowych jest bowiem barwiony czerwonymi i czarnymi pigmentami Lanxess.

Dwie rzeki w sercu parku olimpijskiego

Wzdłuż parku w Barra wije się Olympic Way – chodnik z czarnego i jasnoszarego betonu. Barwione pasy symbolizują rzeki Rio Negro oraz Rio Solimões (górny odcinek Amazonki). Skąd akurat te kolory? Rio Negro jest ciemna z powodu wysokiej zawartości kwasu humusowego i kwasów fulwowych w jej wodach, a z kolei Rio Solimões, dzięki zawartości określonych minerałów, pod odpowiednim kątem sprawia wrażenie białej.

Obydwie rzeki płyną równolegle do siebie przez ok. 11 kilometrów, zanim się połączą. Chodnik ma obrazować splatanie się ich „ciemnych” i „jasnych” wód. Aby osiągnąć odpowiedni kolor, wykorzystano ponad 40 ton ciemnych pigmentów na bazie tlenku żelaza Bayferrox 318 oraz Bayferrox 340.

Czerwone ścieżki rowerowe

Przy pomocy pigmentów Lanxess zabarwiono również nawierzchnie w strefach rekreacyjnych oraz na ogromnym placu w centrum parku. Swój czerwony kolor zawdzięczają one pigmentom Bayferrox. Odprowadzające wodę kamienie, dzięki którym na chodnikach i placach nie tworzą się kałuże, zabarwione zostały ponad 20 tonami pigmentów Bayferrox 110 i wyłożone na ponad 12 000 m² parku.

pigmenty Lanxess Igrzyska Olimpijskie w Rio

Fot. arch. Lanxess

Ponadto czerwonym pigmentem Bayferrox 130 na bazie tlenku żelaza zabarwiony został mikroasfalt na ścieżkach rowerowych w parku. Dzięki ich czerwonemu odcieniowi trasy dla rowerzystów wyraźnie odróżniają się od szlaków dla pieszych, co gwarantuje bezpieczeństwo. Wysoka odporność pigmentów Lanxess sprawia, że chodniki i place zachowają swój żywy kolor jeszcze przez wiele lat, gdy już igrzyska w Rio dawno przejdą do historii.

Źródło: Lanxess

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA