REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Graffiti babcie w akcji

Widok popisanych farbą murów raczej nie kojarzy nam się z emerytami, przeciwnie. A jednak… W kilku miejscach na świecie zorganizowano nietypowe akcje dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera lub demencją – terapię poprzez malowanie graffiti!

graffiti babcie

Fot. VSA Colorado

Pierwszą tego typu inicjatywę podjęła organizacja LATA 65 w roku 2015 w Lizbonie. Seniorzy ramię w ramię z młodymi artystami założyli maski i rękawiczki, po czym radośnie malowali sprayem ściany portugalskiej stolicy.

Podobną akcję zrealizowała później również galeria Very Special Arts Colorado w Stanach Zjednoczonych. Wraz z amerykańską rządową organizacją The State Organization on Arts and Disability wręczyła puszki z farbą osobom starszym w dzielnicy Santa Fe Art District w Denver.

Graffiti a pamięć

Sama idea to żadna nowość. Uprawianie sztuki w roli metody terapeutycznej stosowane było od dawna – samodzielne tworzenie pomaga ludziom wyrazić własne myśli i uczucia, a także usprawnia motorykę i ożywia wspomnienia. W przypadku tego programu, nazwanego Granny Does Graffiti (Babcia Tworzy Graffiti), dochodzi jednak jeszcze jeden element – porozumienia międzypokoleniowego.

Jak mówi Kera Magarill z Colorado Alzheimer’s Association, to pewne, że sztuka dociera do niektórych obszarów mózgu, do których słowa nie mają dostępu. Dlatego w przypadku osób starszych i chorych uczestnictwo w takich akcjach ma zbawienne działanie – pomaga „odblokować” pamięć i udrożnić ścieżki w mózgu, a zarazem sprawić, że ludzie się bardziej kreatywni i zaangażowani.

Warsztaty u eksperta

I rzeczywiście – okazało się, że to działa! Po krótkich warsztatach poprowadzonych przez artystę graffiti z Denver, Rathę Soka, który wyjaśnił, czym są tagi i w jaki sposób za pomocą prostych symboli można wyrazić własną osobowość, grupa wyruszyła na ulicę. I świetnie się bawiła. Babcia też potrafi!

Źródło: The Chromologist

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA