REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Grafen w badaniach polskich naukowców

Polscy naukowcy intensywnie pracują nad technologiami wykorzystującymi grafen. Pod tym względem nasz kraj jest jednym z liderów na świecie, proponując pionierskie i innowacyjne rozwiązania.

grafen

Fot. Lips / Wikimedia Commons

Potencjalnych zastosowań grafenu – cudownego materiału współczesnej nauki – jest wiele. Wśród tych, na których skupiają się polscy badacze, są m.in. elastyczna elektronika, nieprzepuszczalne powłoki barierowe, baterie o zwiększonej wydajności czy przewodzące tworzywa sztuczne.

Najważniejszym polskim ośrodkiem zajmującym się grafenem jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie. Tamtejsi naukowcy we współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów opracowali niedawno grafenowy czujnik pola magnetycznego, który wytrzymuje temperatury do 300°C – dużo wyższe niż inne proponowane obecnie rozwiązania. To pierwsze tego typu urządzenie gotowe do komercyjnego zastosowania.

Drugie dzieło badaczy z ITME to warstwy grzejne z grafenu, które mogą rozgrzać szybę kwarcową nawet do 500°C. Co więcej, warstwy tego typu można nanosić na elementy sztywne, jak zwykłe szyby, ale również na podłoża elastyczne.

Grafen można również stosować go jako dodatek do tworzyw sztucznych, gdzie zwiększa wytrzymałość. Ponadto badacze z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wykorzystali go, aby otrzymać materiał do oczyszczania wody, natomiast w ITME prowadzone są też badania nad papierem grafenowym do produkcji elastycznych baterii litowych. W ostatnim czasie donosiliśmy też o badaniach naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy proponują zastosowanie powłok grafenowych na implantach kardiologicznych.

Wiele z tych projektów jest już bliskich fazy komercjalizacji. Jeśli tylko nie pojawią się problemy z finansowaniem, na rynek może więc wkrótce trafić sporo wykorzystujących grafen technologii rodem z Polski. A w dowód uznania dla badań polskich naukowców Komisja Europejska powierzyła organizację tegorocznej konferencji Graphene Week właśnie warszawskiemu ośrodkowi ITME.

Źródło: PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA