REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farba z grafenem obiektem badań brytyjskich naukowców

Naukowcy z Imperial College London otrzymają 4,5 mln funtów z funduszu publicznego na badania grafenu (wysoce uporządkowanej formy węgla) i możliwości, jakie stwarza jego wykorzystanie w przemyśle farbiarskim i zaawansowanych technologii, m.in. w aeronautyce i medycynie.

Struktura krystaliczna grafenu. Fot. Wikimedia Commons

Pieniądze od brytyjskiej Rady ds. Badań w Zakresie Inżynierii i Nauk Fizycznych (EPSRC) rozdzielone zostaną między trzy duże projekty badawcze. Jeden z nich prowadzi grupa profesora Tony’ego Kinlocha, skupiająca naukowców z Wydziału Mechaniki i Wydziału Chemii. Poszukują oni możliwości kombinacji grafenu z tradycyjnymi materiałami, co pozwoliłoby otrzymać m.in. części samolotów odporne na uderzenia piorunów. Technologię tę można będzie też prawdopodobnie wykorzystać do uzyskania specjalnych powłok na łopatki wiatraków w elektrowniach wiatrowych. Zwarta, wytrzymała struktura grafenu nadawałaby im wysoką twardość i odporność na zarysowania, chroniąc przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA