REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Gekon inspiruje powłoki

Łapy gekona mają niezwykłą strukturę, która daje im zdolność samooczyszczania zarówno w środowisku lądowym, jak i wodnym. Chińscy naukowcy postanowili ją odtworzyć.

gekon

Czy nietypową strukturę łapy gekona da się odtworzyć? Fot. Tessa Hatlelid / freeimages.com

Dzięki niezwykłej budowie łapy gekona pozostają czyste niezależnie od tego, czy porusza się on akurat na lądzie czy w wodzie. Specyficzna włóknista struktura gwarantuje, że w środowisku lądowym ich powierzchnia ma właściwości hydrofobowe, natomiast w wodnym – hydrofilowe.

Wzorując się na tym cudzie natury chińscy badacze stworzyli polipropylenową nanosieć otrzymywaną drogą tłoczenia na gorąco. Na lądzie wykazuje ona właściwości superhydrofobowe. Dzięki zaś szczepieniu na powierzchni polielektrolitycznych pędzli (ang. polyelectrolyte brush) uzyskuje właściwości superoleofobowe, dzięki czemu pod wodą odpycha zanieczyszczenia na bazie tłuszczu i nie porasta algami.

W ten sposób uzyskano innowacyjną powłokę o podwójnej naturze – hydrofobową na lądzie i hydrofilową pod wodą, zdolną do samooczyszczania w każdym środowisku. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Advanced Materials Interfaces.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA