REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

FATIPEC – dla rozwoju europejskiej branży farb

FATIPEC to istniejąca już ponad pół wieku europejska organizacja, która skupia osoby na różne sposoby związane z branżą farb i powłok – naukowców, technologów, techników, wytwórców farb, surowców i sprzętu, a także użytkowników. Jej podstawowe cele to wspieranie badań naukowych z dziedziny farb oraz wzmacnianie współpracy między stowarzyszeniami członkowskimi. Wśród krajów reprezentowanych w FATIPEC znajduje się również Polska.

FATIPECOrganizacja FATIPEC (Federation of Associations of Technicians for Industry of Paints in European Countries) powstała w roku 1950 w Genewie. Skupia ona dziś 14 stowarzyszeń członkowskich, reprezentujących Niemcy, Francję, Szwajcarię, Belgię, Włochy, Holandię, Rosję, Czechy, Grecję, Węgry, Polskę oraz Iran (od roku 2015) i Ukrainę (od 2016). W zarządzie zasiada po dwóch delegatów z każdej organizacji członkowskiej. Jeśli chodzi o indywidualnych członków, FATIPEC to duża struktura – należy do niej prawie 3000 osób.

Jednym ze stowarzyszeń członkowskich jest również Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego SITPChem. W zarządzie FATIPEC jest ono reprezentowane przez dra Radosława Adamka oraz dr hab. Małgorzatę Zubielewicz. Sekretarzem Generalnym całej organizacji jest natomiast pan Józef Kozieł, który w poprzedniej kadencji, 2010-2014, pełnił funkcję Prezydenta FATIPEC.

Wspieranie badań, umacnianie więzi

Główne cele FATIPEC to wspieranie badań naukowych, usprawnianie wymiany myśli i doświadczeń między członkami, współpraca lub członkostwo w międzynarodowych organizacjach naukowych w celu osiągnięcia dodatkowych korzyści oraz tworzenie szeroko pojętej platformy komunikacyjnej dla naukowców, techników i producentów.

Stowarzyszenie jest członkiem CSI (Coatings Societies International) – międzynarodowej organizacji skupiającej podobne zrzeszenia z całego świata (w tym m.in. z Japonii, Australii i Nowej Zelandii).

Plan na najbliższą dekadę

W ostatnim czasie FATIPEC przyjął nowe kierunki działania na najbliższe lata. Zamierza m.in. powiększyć grono członków (cel to 28 organizacji członkowskich – po jednej z każdego kraju w UE), a także rozszerzyć swój zakres działań o obszary techniczne takie jak kleje, farby graficzne oraz materiały budowlane na bazie polimerów. W obrębie organizacji powołane mają zostać tematyczne zespoły robocze, którym powierzane będą konkretne zadania.

Zarząd dążyć będzie również do wzmocnienia współpracy naukowo-technicznej z instytucjami, centrami badawczymi i uczelniami w każdym kraju członkowskim. W tym celu zbudowane zostaną bazy danych organizacji badawczych, ukierunkowanych na konkretne dziedziny. Powstanie także baza czasopism branżowych, z którymi organizacja ma zamiar współpracować. Wśród głównych celów FATIPEC jest również zwiększenie aktywności merytorycznej Europejskiego Komitetu Naukowego (ESC).

Współpraca i promocja

FATIPEC dąży do umocnienia więzi z odrębnymi organizacjami technicznymi, funkcjonującymi prężnie w niektórych państwach (np. w Wielkiej Brytanii czy w krajach skandynawskich). Integracja z innymi federacjami w Europie (jak np. Federacja Krajów Śródziemnomorskich) to kolejny ważny cel organizacji.

Wreszcie – promocja działań FATIPEC. Zarząd chciałby przede wszystkim, aby przyczyniła się ona do zainteresowania tematyką farb i powłok ludzi młodych, w tym studentów i doktorantów. W tym celu zorganizowane zostaną różnego rodzaju akcje edukacyjne. Poza tym zamierza prezentować swoje działania w licznych publikacjach oraz na swojej stronie internetowej, gdzie pojawi się wkrótce sekcja FATIPEC News informująca o nowych odkryciach naukowych i najważniejszych wydarzeniach z branży.

Plan zarządu FATIPEC na najbliższe dziesięć lat to realizacja powyższych założeń. A wszystko po to, aby europejska branża farb była silna i w dalszym ciągu prężnie się rozwijała.

Więcej na temat organizacji, jej zarządu, działań i członków – na stronie www.fatipec.com.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA