REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby wodorozcieńczalne na fali dzięki budownictwu

Najnowszy raport MarketsandMarkets potwierdza zgodne z intuicją przypuszczenia – farby wodorozcieńczalne rosną w siłę. Przede wszystkim za sprawą budownictwa oraz rynku europejskiego i amerykańskiego.

farby wodorozcieńczalne budownictwo

Fot. Pexels / pixabay.com

Według analityków MarketsandMarkets rynek farb wodorozcieńczalnych w roku 2020 był wart 77,9 mld $. Do roku 2026 ma rosnąć w tempie 3,5% rocznie, co oznacza, że na końcu prognozowanego okresu będzie już wart 117,7 mld $.

Przyjazne środowisku i łatwe w aplikacji

Jak wiadomo, w farbach wodorozcieńczalnych rolę rozpuszczalnika pełni woda, dzięki czemu są one przyjazne środowisku i łatwe w aplikacji. W większości przypadków woda stosowana jest z niewielką domieszką innych rozpuszczalników, np. eterów glikolowych.

Technologia ta jest coraz szerzej stosowana w branży budowlanej i architektonicznej, samochodowej, powłok ochronnych, ochrony drewna, meblarskiej, opakowaniowej czy transportowej. Stosowane w tym wypadku spoiwa to głównie akryle, poliuretany, epoksydy, alkidy i inne.

Akryle lepsze niż farby olejne

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów pod względem rodzaju spoiwa sektor akryli będzie miał w prognozowanym okresie największy udział na rynku. Dotyczy to zarówno wartości, jak i wielkości produkcji.

Wodorozcieńczalne farby akrylowe są w stanie znieść nawet ekstremalne warunki atmosferyczne – niekiedy radzą sobie w nich lepiej niż farby na bazie oleju i alkidowe. Posiadają również strukturę polimerową, która w mniejszym stopniu absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu dłużej zachowują połysk i kolor.

Architektura największym odbiorcą

Jeśli zaś chodzi o zastosowania, największe udziały na rynku będą miały farby architektoniczne. Wodorozcieńczalne produkty dla architektury są wykorzystywane przede wszystkim w Europie i Ameryce Północnej, gdzie obowiązują dużo bardziej surowe ograniczenia dotyczące wpływu na środowisko niż w innych częściach świata.

Źródło: coatingsworld.com, MarketsandMarkets

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA