Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez firmę Grand View Research rynek farb wodorozcieńczalnych powinien uzyskać do 2022 roku zyski finansowe rzędu 146,11 miliardów dolarów.
fot. Hoda Bogdan (fotolia.pl)
Azja się rozbudowuje
Według prognoz na następne siedem lat rozwijające się gospodarki Azji i Pacyfiku oraz Bliskiego Wschodu będą miały największy wpływ na wzrost znaczenia rynku farb wodorozcieńczalnych. Zapotrzebowanie w tych regionach rośnie głównie za sprawą intensywnego rozwoju budownictwa. Farby wodne wykorzystywane są tam przede wszystkim jako produkty dekoracyjne do ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz do malowania stolarki drzwiowej i okiennej.
Do większego zapotrzebowania na ten rodzaj farb i lakierów przyczynił się również rozwijający się przemysł motoryzacyjny w krajach takich jak Indie, Chiny, Tajlandia, Indonezja i Meksyk. Ponadto na całym świecie coraz częściej wprowadzane są rygorystyczne przepisy ograniczające stosowanie produktów rozpuszczalnikowych, co sprzyja sprzedaży alternatywnych farb wodorozcieńczalnych.
Największy udział – farby akrylowe
Według badań w przypadku farb wodnych jako spoiwo dominuje akrylan – w roku 2014 produkty akrylowe stanowiły aż 80% rynku. Niski koszt produkcji przyczynił się do wykorzystania lakierów akrylowych również w branży samochodowej. Szacuje się jednak, iż do roku 2022 najszybciej rósł będzie (7,5% w skali roku) udział farb wodorozcieńczalnych na bazie poliuretanu, który wyróżnia się wśród żywic bardzo dobrymi właściwościami.
Raport przeprowadzony przez Grand View Research doskonale ukazuje, które składniki dominują i będą wiodły prym przy produkcji farb wodorozcieńczalnych, jakie branże i firmy najczęściej je wykorzystują oraz które regiony świata korzystają z nich w największej ilości.
Najważniejsze informacje zawarte w raporcie:
Źródło: Grand View Research