REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby proszkowe na płycie MDF

Postęp technologiczny sprawił, że farby proszkowe można dziś stosować nie tylko na podłożach odpornych na wysokie temperatury wypalania farb proszkowych, takich jak metale, ale również tych bardziej wrażliwych. Do takich należy drewno oraz jego pochodne (np. płyty MDF).

farby proszkowe

Malowanie proszkowe drewna i jego pochodnych daje duże możliwości projektantom mebli. Fot. mimica (rgbstock.com)

Bariera technologiczna przełamana

W ciągu ostatnich dwudziestu lat przyjazne środowisku farby proszkowe zrewolucjonizowały przemysł lakierniczy. Obecnie są już one standardem jeśli chodzi o powlekanie sprzętu AGD, części samochodowych czy przyrządów sportowych.

Początkową barierę technologiczną – możliwość malowania w ten sposób tylko podłoży wytrzymujących wysokie temperatury – udało się z czasem pokonać. Dziś farby proszkowe stosować można dla praktycznie wszystkich rodzajów podłoży, w tym również na drewnie i jego pochodnych, płytach MDF. Płyty te, które są nieodłącznym elementem zabudowy kuchennej i łazienkowej, mebli biurowych czy lad sklepowych, to bardzo wdzięczne podłoże pod farby proszkowe. Są bowiem w niewielkim stopniu porowate i mają gładką, jednorodną powierzchnię.

farby proszkowe

Fot. Powder Coating Institute

Jakie korzyści?

Wykorzystanie farb proszkowych na płytach MDF oznacza ogromne możliwości dla projektantów mebli. Świetnie radzą sobie one przy pokrywaniu skomplikowanych kształtów, na przykład blatów owalnych czy eliptycznych, skutecznie chronią od zarysowań i zapewniają piękne, jednorodne wykończenie we wszystkich kolorach tęczy.

Jak się to robi?

Płyty MDF zawierają sporo wilgoci, co umożliwia ich pokrywanie farbami proszkowymi bezpośrednio. By zwiększyć jeszcze przyciąganie elektrostatyczne, można zastosować odpowiedni spray, tworzący na podłożu przewodzącą warstewkę.

Sieciowanie odbywa się przy udziale temperatury lub promieniowania UV. W pierwszym przypadku wykorzystuje się piece na podczerwień, piece konwekcyjne lub hybrydowe. Energia cieplna powoduje topienie się farby i jej zlewanie się w jednorodną warstwę, a następnie sieciowanie. W przypadku sieciowania UV natomiast element jest umieszczany w piecu na kilka minut, a następnie przez zaledwie kilka sekund poddany działaniu promieni ultrafioletowych, które inicjują proces sieciowania.

Źródło: Powder Coating Institute

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
0%
100%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA