REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby proszkowe do roku 2023 – raport w ECJ

Nadchodzi czas farb proszkowych. Zgodnie z analizą zamieszczoną w magazynie „European Coatings Journal”, do roku 2023 ich rynek ma rosnąć w tempie 6,75% rocznie. Proszki są coraz częściej stosowane w branży samochodowej, ogólnej przemysłowej i w architekturze.

farby proszkowe raport ECJ

Farby proszkowe stały się już standardem m.in. w branży sprzętu AGD. Fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com

Farby proszkowe – termoplastyczne lub termoutwardzalne – stają się coraz popularniejszą alternatywą dla systemów rozpuszczalnikowych. Wysokie zapotrzebowanie na powłoki na urządzenia oraz lekkie części samochodowe spowodowało, że zainteresowanie tym rodzajem farb bardzo wzrosło i trend ten będzie się utrzymywał. Rynek, który w roku 2017 był wart 8,57 mld €, w roku 2023 ma osiągnąć wartość 12,7 mld €.

Serce rynku bije w Azji

Regionalnie największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem jest oczywiście Azja i Pacyfik. Między 2018 a 2023 rokiem sprzedaż farb proszkowych w tej części świata ma rosnąć w tempie 7,38% rocznie, od 4,6 mld € do 7,06 mld €. Jest to przede wszystkim zasługą szybkiego rozwoju ekonomicznego oraz wielu inwestycji w branży samochodowej, urządzeń, ogólnej przemysłowej, architektonicznej czy meblarskiej.

Ponadto wiele firm przenosi tu produkcję ze względu na niższe koszty oraz bliskość rynków o wysokim zapotrzebowaniu, takich jak Indie, Indonezja czy Malezja. Swoje zakłady produkcyjnie chętnie lokalizują tu wytwórcy samochodów, dynamicznie rozwija się tu także branża budowlana.

Rewolucja w branży powłok

Najogólniej rynek podzielić można – w zależności od rodzaju żywicy – na dwa sektory: farb termoplastycznych i termoutwardzalnych. Na farbę termoutwardzalną składa się termoutwardzalna żywica, czynnik sieciujący, pigment, wypełniacz oraz dodatki, zaś na termoplastyczną – termoplastyczna żywica, pigment, wypełniacz, plastyfikator oraz stabilizator. W zastosowaniach przemysłowych stosuje się przede wszystkim systemy termoutwardzalne na bazie epoksydów i poliestrów. Epoksydy mają lepsze ogólne właściwości fizyczne, natomiast poliestry lepiej sprawdzają się w zastosowaniach zewnętrznych.

Farby proszkowe zrewolucjonizowały branżę powłok, zapewniając doskonałe, wytrzymałe, przyjazne środowisku wykończenie, bardziej estetyczne i odporne niż produkty ciekłe. Nic dziwnego, że są one coraz częściej stosowane, zwłaszcza na podłożach metalowych, w przypadku różnego rodzaju urządzeń, części samochodowych, sprzętu sportowego i innych.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA