REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby poliuretanowe do 2025 – raport Ceresany

Po raz pierwszy Ceresana przeanalizowała szczegółowo rynek farb i powłok poliuretanowych. Zdaniem ekspertów firmy do roku 2025 przychody ze sprzedaży tego typu produktów wzrosną do…

farby poliuretanowe raport Ceresana

Fot. artursfoto / pixabay.com

…20,3 mld $. Najczęściej farby poliuretanowe stosowane są w branży drzewnej i meblarskiej, w transporcie i motoryzacji oraz w różnych sektorach przemysłu. Obecnie aż 53% światowego zapotrzebowania na nie odpowiada Azji i Pacyfikowi; na drugim miejscu znajduje się Ameryka Północna, na trzecim zaś – Europa Zachodnia.

Największy udział – farby do drewna, najszybciej rosną – lakiery samochodowe

W roku 2017 najważniejszym z obszarów zastosowań farb poliuretanowych była obróbka drewna i meblarstwo, które wygenerowały 37% światowego zapotrzebowania na te produkty. Dwuskładnikowe systemy poliuretanowe są silnie reaktywne, mogą być łatwo i szybko przeszlifowane, a prócz tego są odporne na środki chemiczne stosowane w gospodarstwie domowym, zapewniają mechaniczną stabilność drewna i podkreślają rysunek słojów. Stąd ich duża popularność w tym sektorze.

Duży udział w rynku lakierów poliuretanowych ma jednak również przemysł samochodowy (OEM oraz naprawy). W roku 2017 wyniósł on 28% i w najbliższym czasie będzie rósł najszybciej ze wszystkich obszarów zastosowań farb PUR – do roku 2025 w tempie 3,9% rocznie. Poliuretany są tu wykorzystywane w różnych rolach – w procesie powlekania elektroforetycznego (w celu ochrony przed korozją), jako podkłady (zapewniające gładką powierzchnię), lakiery bazowe (odpowiadające za kolor i efekt) oraz lakiery nawierzchniowe (chroniące przed zarysowaniami i chemikaliami).

W przemyśle – do ochrony w agresywnych warunkach

Z kolei popyt na farby poliuretanowe ze strony branży budowlanej rósł będzie w tempie 2,6% rocznie. Poliuretany są tu stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym czy infrastrukturze. Używa się ich także do produkcji i instalacji określonych elementów, np. części fasad, drzwi, profili okiennych i rynien.

W roku 2017 zapotrzebowanie na farby poliuretanowe w sektorze przemysłowym osiągnęło 325 000 ton. Są stosowane przede wszystkim do ochrony instalacji i urządzeń w agresywnych warunkach, w branży gazowo-olejowej, petrochemicznej i energetycznej. Pozostałe obszary wykorzystania farb poliuretanowych mają dużo mniejsze udziały. Są to m.in. urządzenia elektryczne i elektroniczne, opakowania, sprzęt sportowy, zabawki, produkty medyczne i tkaniny.

Źródło: Ceresana

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA