Na stalowej konstrukcji budowanego obecnie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wykorzystano farby ogniochronne Sika. Zagwarantują mu one wymaganą ochronę przed ogniem na najbliższe 25 lat.
Muzeum Wojska Polskiego powstaje na historycznym terenie XIX-wiecznej Cytadeli w Warszawie. To część większego projektu, który ma zmienić znaczenie wzgórza żoliborskiego, przemieniając je w miejsce dedykowane polskiej historii.
Budynek bezpieczny dla odwiedzających
Nowe muzeum stanowi kompleks ośmiu bloków funkcjonalnych połączonych wspólnym dachem. W trzech największych blokach mieścić się będzie stała ekspozycja prezentująca historię Oręża Polskiego, czwarty ma być przeznaczony na kolekcję broni orientalnej. Oprócz tego w obiekcie mieścić się będą pomieszczenia na wystawy czasowe oraz sala audiowizualna, a także blok usługowo-biurowy i techniczno-magazynowy.
Jako budynek użyteczności publicznej, który przyciągał będzie licznych odwiedzających, obiekt musiał być odpowiednio zabezpieczony przed ogniem. Choć stal nie jest palna, w warunkach wysokiej temperatury traci stabilność. Pasywna ochrona przeciwogniowa, np. w formie farby ogniochronnej, powstrzymuje rozprzestrzenianie się pożaru, minimalizuje uszkodzenia i daje ludziom czas na ewakuację.
25 lat ochrony
Cała konstrukcja stalowa do zabezpieczenia ma powierzchnię 10 tys. m² i waży około 500 ton. Wymagana była klasa odporności ogniowej R30.
Ostatecznie inwestor zdecydował się na farbę Sika Unitherm Platinum – bezrozpuszczalnikową dwuskładnikową pęczniejącą powłokę ogniochronną na bazie modyfikowanej żywicy epoksydowej. Gwarantuje ona ochronę (ogniochronność do R120) na 25 lat w połączeniu z ochroną antykorozyjną (klasa C5 wg PN-EN ISO 12944).
Źródło: Sika