REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby ogniochronne Sika na Muzeum Wojska Polskiego

Na stalowej konstrukcji budowanego obecnie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wykorzystano farby ogniochronne Sika. Zagwarantują mu one wymaganą ochronę przed ogniem na najbliższe 25 lat.

farby ogniochronne Sika Muzeum Wojska Polskiego

Fot. arch. Sika

Muzeum Wojska Polskiego powstaje na historycznym terenie XIX-wiecznej Cytadeli w Warszawie. To część większego projektu, który ma zmienić znaczenie wzgórza żoliborskiego, przemieniając je w miejsce dedykowane polskiej historii.

Budynek bezpieczny dla odwiedzających

Nowe muzeum stanowi kompleks ośmiu bloków funkcjonalnych połączonych wspólnym dachem. W trzech największych blokach mieścić się będzie stała ekspozycja prezentująca historię Oręża Polskiego, czwarty ma być przeznaczony na kolekcję broni orientalnej. Oprócz tego w obiekcie mieścić się będą pomieszczenia na wystawy czasowe oraz sala audiowizualna, a także blok usługowo-biurowy i techniczno-magazynowy.

farby ogniochronne Sika Muzeum Wojska Polskiego

Fot. arch. Sika

Jako budynek użyteczności publicznej, który przyciągał będzie licznych odwiedzających, obiekt musiał być odpowiednio zabezpieczony przed ogniem. Choć stal nie jest palna, w warunkach wysokiej temperatury traci stabilność. Pasywna ochrona przeciwogniowa, np. w formie farby ogniochronnej, powstrzymuje rozprzestrzenianie się pożaru, minimalizuje uszkodzenia i daje ludziom czas na ewakuację.

25 lat ochrony

Cała konstrukcja stalowa do zabezpieczenia ma powierzchnię 10 tys. m² i waży około 500 ton. Wymagana była klasa odporności ogniowej R30.

Ostatecznie inwestor zdecydował się na farbę Sika Unitherm Platinum – bezrozpuszczalnikową dwuskładnikową pęczniejącą powłokę ogniochronną na bazie modyfikowanej żywicy epoksydowej. Gwarantuje ona ochronę (ogniochronność do R120) na 25 lat w połączeniu z ochroną antykorozyjną (klasa C5 wg PN-EN ISO 12944).

Źródło: Sika

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA