a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo tworzyw sztucznychFarby na tworzywa sztuczne i przygotowanie podłoża – co nowego?

Farby na tworzywa sztuczne i przygotowanie podłoża – co nowego?

Farba w przypadku tworzyw sztucznych ma szczególne znaczenie. Z nich bowiem wykonane są przedmioty, które otaczają nas na co dzień – elektronika, sprzęt AGD, wyposażenie samochodów, gadżety i zabawki – a powłoka bezpośrednio decyduje o tym, jak prezentuje się dany przedmiot i jaki jest w dotyku. To ona kusi pięknym metalicznym połyskiem lub eleganckim matowym wykończeniem.

farby na tworzywa sztuczne

Opalanie sprawia, że na powierzchni niepolarnego materiału pojawiają się cząsteczki polarne,
dzięki czemu uzyskuje się lepszą adhezję farby. Fot. arch. Venjakob

Jeśli chodzi o tworzywa sztuczne, rola farby nie ogranicza się do ochrony. Z roku na rok wymagania klientów rosną, powłoka ma robić wrażenie, być piękna, miła w dotyku, a zarazem wytrzymała i odporna na wszelkie niespodzianki. Równocześnie jednak malowanie jest jednym z najbardziej kosztownych i energochłonnych etapów produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, dlatego technolodzy dwoją się i troją, żeby pogodzić atrakcyjny wygląd i wysoką jakość z łatwością i efektywnością aplikacji. Jakie technologie pozwalają spełnić wszystkie wymagania? Jakie są najnowsze trendy w branży farb na tworzywa sztuczne? W co warto zainwestować?

Sporo nowinek pojawiło się w ostatnim czasie już na etapie przygotowania podłoża. Jak wiadomo, czysta i poddana odpowiedniej obróbce powierzchnia to gwarancja dobrej adhezji farby. Wśród nowych metod oczyszczania prym wiodą suchy lód oraz plazma. Suchy lód, czyli zestalony dwutlenek węgla, sprawdza się zarówno przy usuwaniu zanieczyszczeń punktowych, jak i tych równomiernych na całej powierzchni, tworzących film. Plazma zaś (w wersji niskociśnieniowej lub pod ciśnieniem atmosferycznym) nadaje się przede wszystkim do usuwania warstw zanieczyszczeń organicznych.

Aby poprawić adhezję farby stosuje się wstępną obróbkę podłoża, najczęściej opalanie. Dzięki niemu dochodzi do zerwania wiązań na powierzchni oraz przyłączenia wolnych aktywnych jonów z płomienia; w ten sposób na powierzchni niepolarnego materiału pojawiają się grupy polarne, które wiążą cząsteczki farby. Alternatywną metodą przygotowania powierzchni pod kątem adhezji jest wyładowanie koronowe, które prowadzi do utlenienia powierzchni tworzywa i wzrostu energii powierzchniowej. Dzięki temu również farba łatwiej wiąże się z podłożem. Ta metoda nadaje się jednak tylko do obiektów płaskich i stosunkowo grubych – w przypadku elementu trójwymiarowego trzeba poddawać obróbce każdą powierzchnię z osobna, a efekt wyładowań koronowych po pewnym czasie zanika, więc po wykonaniu operacji na ostatniej powierzchni może się okazać, że pierwsza utraciła już swoje właściwości; w przypadku natomiast cienkich folii może dojść do uszkodzenia powierzchni i przebicia.

Oczyszczona i poddana obróbce powierzchnia gotowa jest na krok nr 2 – malowanie! Tu również pojawia się sporo pytań – jaka farba, jakie sieciowanie, jak zmodyfikować, żeby dostosować do swoich potrzeb… Ale o tym już w kolejnym tekście.

W trakcie Paint Expo poruszane są zagadnienia dotyczące wszystkich etapów procesu powlekania. Uczestnicy wystawy mogą liczyć na obszerny przegląd najnowszych technologii z dziedziny malowania i powlekania tworzyw sztucznych. Więcej informacji na temat Paint Expo – jednego z najważniejszych wydarzeń w branży farb i powłok przemysłowych – na stronie www.paintexpo.com.