REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby na tworzywa sztuczne i problemy z aplikacją – nowe technologie

W przypadku tworzyw sztucznych rola farb wykracza znacznie poza funkcję ochronną. Nie mniej ważne są kolor, połysk i dotyk, na które w przypadku przedmiotów użytku codziennego zwracamy dużą uwagę. Jednocześnie kładzie się coraz większy nacisk na efektywność i ekologię. Jakie są największe problemy związane z aplikacją powłok na tworzywa sztuczne i jak można je rozwiązać?

farby na tworzywa sztuczne

By uzyskać metaliczne wykończenie na opakowaniach kosmetyków, powleka się je metodą PVD, a następnie nanosi warstwę pigmentowanego lakieru, który stanowi równocześnie zewnętrzną warstwę ochronną. Fot. Berlac

Aby sprostać wymaganiom klientów technolodzy i projektanci intensywnie pracują nad nowymi efektami specjalnymi, jakie oferować mogą powłoki na tworzywa sztuczne. Szczególnie popularne stały się powierzchnie z efektem chromowania, nie tylko w przemyśle samochodowym, ale zwłaszcza na sprzętach AGD, telefonach komórkowych czy opakowaniach kosmetyków. Wykończenie takie uzyskuje się przez standardową galwanizację lub przez powlekanie PVD, a do ochrony powstałej warstwy stosuje się nawierzchniowe powłoki sieciowane UV, które mogą też dodatkowo modyfikować wygląd powierzchni.

Efekty estetyczne to jednak nie wszystko, technolodzy muszą poświęcić dużo uwagi samemu procesowi aplikacji farby i związanych z nim problemów. Do największych z nich w przypadku nanoszenia natryskowego należy usuwanie nadmiernego oprysku. Tradycyjne ścieranie na mokro pochłania sporo energii i wymaga dużych ilości wody, dlatego też z dużym entuzjazmem przyjęto nowy system mechanicznego usuwania oprysku E-Cube. Nie potrzebuje on wody, chemikaliów ani innych dodatków, a poza tym może pracować zarówno w trybie zamkniętego obiegu powietrza, jak i w trybie powietrza nawiewanego i wywiewanego.

W przeciwieństwie do ścierania na mokro, usuwanie nadmiernego oprysku przy pomocy systemu E-Cube pozwala znacznie zaoszczędzić na energii i wodzie. Fot. Eisenmann

Problemy związane ze stratą materiału oraz dużymi nakładami czasu i energii może rozwiązać metoda aplikacji powłok nazwana powlekaniem kurtynowym. Może być ona stosowana nie tylko dla elementów z tworzywa sztucznego, ale także drewnianych i metalowych. Jest to rodzaj odlewania reakcyjnego (RIM – ang. Reaction Injection Moulding) i polega na tym, że przedmiot wkłada się do nieco większej od niego formy, a następnie zalewa dwuskładnikową, wolną od rozpuszczalników farbą poliuretanową, która wypełnia powstałą przestrzeń. Cały proces jest jednoetapowy, przebiega pod wysokim ciśnieniem i trwa od dwóch do trzech minut.

W efekcie uzyskujemy powłokę o grubości od 0,1 do 2 mm, która spełnia nawet warunki wymagającego przemysłu samochodowego – jest odporna na ciepło i promieniowanie UV, a ponadto wykazuje wysoką odporność na zarysowania i efekt samonaprawy już w temperaturze pokojowej. Powlekanie kurtynowe jest więc szybkie, skuteczne i do minimum ogranicza straty materiału, które są poważnym problemem w przypadku innych technik.

Powlekanie kurtynowe otwiera nowe możliwości w zakresie samonaprawiających się powłok na elementach z tworzyw sztucznych, drewna czy metalu. Fot. Votteler

Więcej na temat najnowszych technologii w branży farb na tworzywa sztuczne będzie można usłyszeć na najbliższych targach PaintExpo w Karlsruhe w dniach 19-22 kwietnia 2016, a także w trakcie PaintExpo Eurasia w Istambule od 15 do 17 października 2015.

W trakcie Paint Expo poruszane są zagadnienia dotyczące wszystkich etapów procesu powlekania. Uczestnicy wystawy mogą liczyć na obszerny przegląd najnowszych technologii z dziedziny malowania i powlekania tworzyw sztucznych. Więcej informacji na temat Paint Expo – jednego z najważniejszych wydarzeń w branży farb i powłok przemysłowych – na stronie www.paintexpo.com.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA