a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby na największym teleskopie świata

Farby na największym teleskopie świata

W Chile powstaje obecnie gigantyczny teleskop, który będzie największym na świecie teleskopem dla światła widzialnego i podczerwonego. Farby zabezpieczające jego konstrukcję muszą spełniać szczególne wymagania.

Wizualizacja ELT. Fot. ESO / L. Calçada

Powstający właśnie Ekstremalnie Wielki Teleskop (ang. ELT – Extremely Large Telescope) należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego. Do zabezpieczenia jego stalowej konstrukcji wybrano farby WB Coatings – firmy należącej obecnie do Grupy Mipa.

Najgłębszy odcień czerni

Największym wyzwaniem w przypadku farby na ogromny teleskop było uzyskanie najgłębszego możliwego odcienia czerni oraz matowego wykończenia, tak aby zminimalizować ilość rozproszonego światła. Dzięki epoksydowemu podkładowi, poliuretanowej farbie nawierzchniowej oraz bezbarwnemu lakierowi od WB Coatings możliwe było spełnienie tego wymogu.

Ponieważ budową teleskopu zajmuje się międzynarodowe konsorcjum, farby dostarczone zostały do dwóch firm w Hiszpanii i Włoszech. Tam poszczególne części konstrukcji zostały zabezpieczone powłoką jeszcze przed ich wysłaniem do Chile.

Uruchomiony za pięć lat

Prace nad budową teleskopu rozpoczęte zostały dziewięć lat temu na górze Cerro Amazones w Chile. ELT wyróżnia się przełomową konstrukcją optyczną – składał się będzie z pięciu zwierciadeł, w tym ogromnego 39-metrowego zwierciadła głównego, zbudowanego z 798 sześciokątnych segmentów. Zgodnie z planem teleskop zostanie w pełni uruchomiony za około pięć lat.

Powłoki WB Coatings są dystrybuowane przez należącą do Grupy Mipa firmę Feycolor, której wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest MIPA Polska Sp. z o. o.

Źródło: MIPA