a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneFarby architektoniczne na fali. Prognozy do 2023

Farby architektoniczne na fali. Prognozy do 2023

Budownictwo dynamicznie się rozwija, sytuacja zarobkowa mieszkańców krajów azjatyckich jest coraz lepsza, rośnie zapotrzebowanie na nowe, przyjazne środowisku rozwiązania. Wszystko to napędza rozwój rynku farb architektonicznych. Skutkiem tego do roku 2023 ma on rosnąć w tempie prawie 5% rocznie – twierdzą eksperci Markets and Markets.

farby architektoniczne Markets and Markets

Fot. dnlspnk / DIYlovin / CC BY-NC

W przewidywanym okresie od roku 2018 do 2023 rynek farb architektonicznych ma rosnąć w tempie 4,9% rocznie. Oznacza to, że do roku 2023 osiągnie już wartość 74 mld €. Raport na ten temat przedstawili specjaliści z firmy Markets and Markets, Vikash Kumar i Annirban Bhattacharya.

Okazje i wyzwania

Co napędza rynek? Przede wszystkim dynamiczny rozwój budownictwa oraz zapotrzebowanie na przyjazne środowisku, a przy tym bardziej wytrzymałe i lepiej się prezentujące rozwiązania. Doskonałych okazji dla inwestorów dostarczają gospodarki rozwijające się. Wyzwaniem natomiast pozostają rygorystyczne przepisy związane z ochroną środowiska oraz biurokracja związana z wprowadzaniem nowych materiałów na rynek.

W roku 2018 największą część rynku stanowiły farby akrylowe. Ich odporność na warunki atmosferyczne i utlenianie jest lepsza niż innych rodzajów farb: tych na bazie oleju, alkidowych lub epoksydowych.

Powłoki akrylowe dłużej utrzymują intensywny kolor i połysk, ponieważ charakteryzuje je struktura, która w niewielkim stopniu pochłania promieniowanie UV. W ten sposób tworzą one na podłożu wytrzymałą warstwę, chroniącą przed degradacją spowodowaną deszczem, śniegiem, wiatrem czy promieniowaniem słonecznym.

W Azji się buduje!

Nie powinno być niespodzianką, że zarówno pod względem wartości rynku jak i wielkości produkcji w najbliższych latach najszybciej rozwijać się ma Azja i Pacyfik. Region ten ma również obecnie największy udział w światowym rynku.

Wszystko to za sprawą szybko rosnącej liczby ludności oraz dynamicznego rozwoju gospodarczego. W krajach takich jak Chiny czy Indie powstaje dziś wiele nowych obiektów, zarówno mieszkalnych jak i komercyjnych, co stwarza ogromne zapotrzebowanie na farby architektoniczne. Chiny napędzają nie tylko rozwój regionu, ale i całego rynku światowego.

Zapotrzebowanie na farby architektoniczne rośnie jednak także w Korei Południowej, Singapurze, Indiach czy Indonezji. Ludzie w tych krajach zarabiają coraz więcej i coraz częściej wybierają kupno własnego mieszkania, zamiast zajmowania jednego lokum wraz z rodziną. To pozytywnie wpływa na rozwój rynku farb.

Świadomość rośnie na całym świecie

Ochrona środowiska to jeden z najważniejszych trendów obserwowanych w ciągu ostatnich lat w branży, co jest spowodowane między innymi surowymi regulacjami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej. Ustawodawcy wymagają przede wszystkim obniżenia emisji LZO, co spowodowało przejście od farb rozpuszczalnikowych do wodorozcieńczalnych lub proszkowych.

Nie tylko Europa dba jednak o środowisko. Nowe przepisy związane z bezpieczeństwem, na przykład dotyczące zawartości ołowiu w farbach, są wprowadzane również w Indiach. Do tego rośnie świadomość ekologiczna klientów i inwestorów. Wszystko to sprawia, że producenci coraz chętniej sięgają po zielone surowce oraz przyjazne środowisku technologie oparte na wodzie.

Źródło: european-coatings.com