a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarba zmieniła kolor? Uważaj, gorące!

Farba zmieniła kolor? Uważaj, gorące!

Naukowcy opracowali powłokę, która zmianą koloru ostrzega o wysokiej temperaturze. Powstała z myślą o zastosowaniach wojskowych, ale zdaniem twórców może być przydatna i w naszym najbliższym otoczeniu – choćby w kuchni.

farba

Fot. fontplaydotcom / Foter.com / CC-BY-2.0

Farba zmienia kolor z niebieskiego na czerwony w temperaturach powyżej 35°C. Gdy więc pokryty nią przedmiot staje się gorący, widać to gołym okiem – zapewniają specjaliści z New Jersey Institute of Technology (NJIT). Powłoka-kameleon to pomysł profesora Zafara Iqbala i powstała w odpowiedzi na potrzeby amerykańskiego wojska – podczas wojny w Iraku stwierdzono temperatury amunicji przekraczające nawet 90°C. Projekt sfinansował ośrodek Armament Research Development and Engineering Center (ARDEC) związany z armią USA.

Jak tłumaczy profesor Iqbal, kierujący mieszanym zespołem badawczym NJIT/ARDEC, w ramach projektu zmodyfikowano po prostu dostępne komercyjnie farby przy pomocy nanododatków. Te pod wpływem wysokiej temperatury reorganizują się, przez co warstwa załamuje światło w inny sposób i jest przez nas inaczej postrzegana.

Termiczna historia amunicji

Profesor Zafar Iqbal. Fot. NJIT

Zmieniająca kolor pod wpływem temperatury farba to kontynuacja badań, jakie profesor Iqbal prowadził w firmie Honeywell and Allied. Opracował wtedy inteligentną powłokę, która przez zmiany barwy informowała o tym, jak długo pokryty element był wystawiony na działanie wysokiej temperatury (poprzednik Thermal History Coatings). Według NJIT technologia ta jest dziś powszechnie stosowana przez WHO na opakowaniach szczepionek.

Zgodnie z planem zostanie ona również użyta w połączeniu z nowo opracowaną formułą. Amunicja bowiem również bywa przechowywana przez długie lata w różnych warunkach lub transportowana na duże odległości i jej „termiczna historia” jest cenną informacją.

Nie tylko na wojnie

Choć farba powstała z myślą o armii, twórcy wymieniają również cały szereg innych potencjalnych zastosowań. Może ostrzegać przed wysoką temperaturą w fabrykach, można nią pokrywać sprzęt kuchenny, a także elementy budynków jako sygnał ostrzegawczy dla strażaków. NJIT zamierza skomercjalizować tę technologię i zdradził, że już kilka film wyraziło swoje zainteresowanie.

Profesor Iqbal prowadzi także inne badania związane z detekcyjnymi właściwościami farb. Chce opracować powłokę, która informuje że element został poddany dużym naprężeniom (podobnie jak w badaniach naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego) lub działaniu silnych chemikaliów. „Inteligentna farba jest jak skóra – uszkodzona lub podrażniona potrafi zasygnalizować, że pojawił się problem” – mówi profesor.

Źródło: New Jersey Institute of Technology