a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneFarba zamiast dywanu, czyli sposoby na podłogę

Farba zamiast dywanu, czyli sposoby na podłogę

Tańsza niż dywan, a na podłodze może się prezentować równie efektownie... Co to? Oczywiście farba! Malowanie podłogi, mimo że w polskich domach niezbyt popularne, daje mnóstwo możliwości dekoracyjnych. Oto kilka podpowiedzi, co możemy dzięki temu osiągnąć i jak się do tego zabrać.

farba

Wygląda jak dywan, prawda? Pozory mylą… Fot. arch. Benjamin Moore

Chwyć za pędzel i pomaluj swoją podłogę, jeżeli…

…potrzebujesz zmiany
To bardzo szybki sposób, by odświeżyć każde pomieszczenie. Nie wymaga wiele czasu i pieniędzy, a efekt będzie natychmiast rzucał się w oczy! Stwórz fantazyjne wzory na podłodze, dobierz jej kolor do całości wystroju, skontrastuj, jeżeli masz duszę buntownika…

…chcesz podkreślić kolor ścian
Biała podłoga to pomysł Skandynawów – jeden z ich niezawodnych sposobów, by rekompensować sobie ustawiczny brak słońca. Dzięki bieli na podłodze w pokoju robi się jaśniej. Użyj białej farby, jeśli masz ściany w barwach neutralnych i chcesz rozświetlić całe pomieszczenie, ale również jeżeli masz na ścianach głęboki, ciemny kolor i zależy ci na podkreśleniu jego wyrazistości.

Fot. arch. Benjamin Moore

…marzysz o dywanie
Dywany są piękne, ale drogie. A przecież i z pomocą farby można wyczarować na podłodze artystyczny motyw. Odkryj w sobie artystę i pokryj swoją podłogę malowidłem w dowolnym rozmiarze, odcieniach, kształcie…

…chcesz optycznie powiększyć pokój
Pomalowana podłoga może zupełnie zmienić charakter pomieszczenia. Żółta lub pomarańczowa farba stworzy w nim ciepły i radosny nastrój, ciemne podłogi są bardziej w stylu glamour… A jeśli twój pokój jest niewielki i chciałabyś, by wyglądał na bardziej przestronny, zafunduj mu na podłodze geometryczny wzór – szachownicę lub pasy. Dodatkową małą ekstrawagancją będzie zestawienie kontrastowych barw.

Fot. arch. Benjamin Moore

…chcesz odnowić swoje schody
Jeżeli twoje schody wydają ci się nudne i z chęcią zafundowałbyś im mały lifting, postaw na farbę na stopniach lub tylko podstopniach. Mała zmiana, wielki efekt!

O czym trzeba pamiętać?

Zdecydowałeś już, jak pomalujesz swoją podłogę? Świetnie! Nie zapomnij jednak o kilku ważnych zabiegach, które muszą poprzedzić malowanie. Odkurz i umyj dokładnie podłogę, a jeżeli była wcześniej malowana lub lakierowana, powinieneś dodatkowo zmatowić ją papierem ściernym. Przed samym malowaniem odpyl ją i odtłuść. No i oczywiście wybierz odpowiednią farbę… Musi zapewniać dobrą siłę krycia, być bardzo wytrzymała i odporna na ścieranie. Tylko w takim wypadku powłoka malarska będzie trwała i barwnym efektem będziesz mógł się cieszyć przez długie lata. Powodzenia!

Fot. arch. Benjamin Moore

Źródło: Benjamin Moore