REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farba zamiast dywanu, czyli sposoby na podłogę

Tańsza niż dywan, a na podłodze może się prezentować równie efektownie... Co to? Oczywiście farba! Malowanie podłogi, mimo że w polskich domach niezbyt popularne, daje mnóstwo możliwości dekoracyjnych. Oto kilka podpowiedzi, co możemy dzięki temu osiągnąć i jak się do tego zabrać.

farba

Wygląda jak dywan, prawda? Pozory mylą… Fot. arch. Benjamin Moore

Chwyć za pędzel i pomaluj swoją podłogę, jeżeli…

…potrzebujesz zmiany
To bardzo szybki sposób, by odświeżyć każde pomieszczenie. Nie wymaga wiele czasu i pieniędzy, a efekt będzie natychmiast rzucał się w oczy! Stwórz fantazyjne wzory na podłodze, dobierz jej kolor do całości wystroju, skontrastuj, jeżeli masz duszę buntownika…

…chcesz podkreślić kolor ścian
Biała podłoga to pomysł Skandynawów – jeden z ich niezawodnych sposobów, by rekompensować sobie ustawiczny brak słońca. Dzięki bieli na podłodze w pokoju robi się jaśniej. Użyj białej farby, jeśli masz ściany w barwach neutralnych i chcesz rozświetlić całe pomieszczenie, ale również jeżeli masz na ścianach głęboki, ciemny kolor i zależy ci na podkreśleniu jego wyrazistości.

Fot. arch. Benjamin Moore

…marzysz o dywanie
Dywany są piękne, ale drogie. A przecież i z pomocą farby można wyczarować na podłodze artystyczny motyw. Odkryj w sobie artystę i pokryj swoją podłogę malowidłem w dowolnym rozmiarze, odcieniach, kształcie…

…chcesz optycznie powiększyć pokój
Pomalowana podłoga może zupełnie zmienić charakter pomieszczenia. Żółta lub pomarańczowa farba stworzy w nim ciepły i radosny nastrój, ciemne podłogi są bardziej w stylu glamour… A jeśli twój pokój jest niewielki i chciałabyś, by wyglądał na bardziej przestronny, zafunduj mu na podłodze geometryczny wzór – szachownicę lub pasy. Dodatkową małą ekstrawagancją będzie zestawienie kontrastowych barw.

Fot. arch. Benjamin Moore

…chcesz odnowić swoje schody
Jeżeli twoje schody wydają ci się nudne i z chęcią zafundowałbyś im mały lifting, postaw na farbę na stopniach lub tylko podstopniach. Mała zmiana, wielki efekt!

O czym trzeba pamiętać?

Zdecydowałeś już, jak pomalujesz swoją podłogę? Świetnie! Nie zapomnij jednak o kilku ważnych zabiegach, które muszą poprzedzić malowanie. Odkurz i umyj dokładnie podłogę, a jeżeli była wcześniej malowana lub lakierowana, powinieneś dodatkowo zmatowić ją papierem ściernym. Przed samym malowaniem odpyl ją i odtłuść. No i oczywiście wybierz odpowiednią farbę… Musi zapewniać dobrą siłę krycia, być bardzo wytrzymała i odporna na ścieranie. Tylko w takim wypadku powłoka malarska będzie trwała i barwnym efektem będziesz mógł się cieszyć przez długie lata. Powodzenia!

Fot. arch. Benjamin Moore

Źródło: Benjamin Moore

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
75%
25%
Ocen: 4
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA