a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarba przeciwporostowa Repela chroni zbiorniki wodne

Farba przeciwporostowa Repela chroni zbiorniki wodne

Opracować pierwszą w swoim rodzaju, bezpieczną dla środowiska farbę przeciwporostową – taki cel postawili sobie twórcy start-upu Repela z Wayne State University w amerykańskim Detroit. Właśnie otrzymali duże dofinansowanie od Narodowej Fundacji Nauki.

Farba przeciwporostowa Repela

Fot. danielbuescher / pixabay.com

Projekt Repela Tech LLC otrzymał od Narodowej Fundacji Nauki grant w wysokości prawie 1 mln $. Cel – opracowanie nowej, nietoksycznej powłoki przeciwporostowej, która zapobiega porastaniu kadłubów statków bez szkody dla środowiska.

90% dostępnych farb szkodzi środowisku

Porastanie kadłuba statku powoduje wiele problemów – może zwiększać opór ruchu, spowalniając obiekt go i podwyższając zużycie paliwa nawet o 40%. Dla całej światowej branży oznacza to dodatkowe wydatki na paliwo w wysokości 36 mld $ oraz 386 mln ton dwutlenku węgla wyemitowanego do atmosfery.

Jak podaje Wayne State University, ponad 90% dostępnych obecnie na rynku farb przeciwporostowych zawiera miedź, toksyczny biocyd szkodliwy dla ekosystemów morskich. Stwarza to zagrożenie dla ponad 4000 gatunków organizmów morskich.

Przyszłość dla nas wszystkich

Repela pracuje nad konkurencyjnym środkiem przeciwporostowym, który nie będzie miał tak negatywnego wpływu na środowisko jak większość dostępnych obecnie rozwiązań. Jak komentuje dr Sheu-Jane Gallagher, współzałożyciel Repela Tech:

Nie sposób przecenić wagi wyróżnienia, jakie otrzymaliśmy od Narodowej Fundacji Nauki. Dofinansowanie pomoże Repela dopracować innowacyjną technologię powłokową, która pozwoli chronić Wielkie Jeziora i inne cenne zbiorniki wodne, a tym samym – budować przyjazną środowisku przyszłość dla nas wszystkich.

Celem następnej fazy projektu to dostosowanie formuły nowej powłoki, tak aby spełniała wymogi klientów z branży morskiej oraz obowiązujące przepisy, a także aby możliwa była produkcja w małych partiach. W ramach prac powstanie gruntowanie przetestowana, wysokiej jakości technologia przeciwporostowa, która będzie gotowa do wprowadzenia na rynek.

Jak to działa i gdzie stosować?

Propozycja amerykańskiego start-upu to dwuskładnikowy system powłokowy składający się z hydrożelowej warstwy nawierzchniowej oraz dostosowanego do potrzeb podkładu. Może być on aplikowany na wielu podłożach przy pomocy natrysku lub pędzla.

Jak zapewniają twórcy, system znajdzie zastosowanie na różnych typach obiektów. Będzie mógł posłużyć zarówno do zabezpieczenia rekreacyjnego jachtu czy łodzi wyścigowej, jak i dużego kontenerowca czy statku wojskowego.

Trzeci grant od Narodowej Fundacji Nauki

Firma Repela założona została przez Zhiqiang Cao, profesora inżynierii chemicznej i materiałoznawstwa z Wayne State University, oraz Edwarda Kima, inwestora i mentora uniwersyteckiego. Wcześniej start-up otrzymał już dwa granty od Narodowej Fundacji Nauki – w wysokości 225 000 $ oraz 50 000 $.

Źródło: coatingsworld.com