REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Innowacyjna farba na austriackich drogach

Austria pozazdrościła Holandii jej interaktywnych dróg (Smart Highway) i postanowiła też poeksperymentować z innowacyjnymi farbami na drogach. Na austriackiej autostradzie testowane są właśnie poziome znaki drogowe pojawiające się tylko w niskich temperaturach.

innowacyjna farba na austriackich drogach

Pojawiające się na drodze znaki mają zwiększyć bezpieczeństwo na austriackich drogach. Fot. haiinee (sxc.hu)

Pojawiające się i znikające znaki na drodze namalowane są reagującą na temperaturę farbą. Staje się ona widoczna dopiero gdy słupek rtęci spada poniżej 4°C, ostrzegając o możliwym oblodzeniu jezdni. W innych warunkach ostrzegawczej śnieżynki obramowanej czerwonym trójkątem po prostu nie widać. Jest to więc tańszy odpowiednik elektronicznych wyświetlaczy, informujących o zagrożeniu.

Wynalazek testowany jest na drodze A2 Süd Autobahn biegnącej na południe od Wiednia, w kierunku włoskiej granicy. W miejscach znaków zamontowano również kamery, aby kontrolować, czy farba funkcjonuje jak należy i czy ten nowy sposób ostrzegania ma jakikolwiek wpływ na kierowców.

Znaki namalowane reagującą na temperaturę farbą są w Austrii szczególnie przydatne, ponieważ w górzystym terenie, gdy droga biegnie na różnych wysokościach, temperatura i wilgotność na różnych jej odcinkach może się bardzo różnić. Czarny lód na jezdni to śmiertelne zagrożenie, którego kierowca często się nie spodziewa. Pomysł ze znakami ma zapobiegać właśnie takim sytuacjom.

Testowane właśnie w Austrii rozwiązanie jest prawdopodobnie zainspirowane interaktywną drogą Daana Roosegaarde, która dzięki innowacyjnym farbom ostrzega przed kiepskimi warunkami pogodowymi i nie wymaga zewnętrznego oświetlenia.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA