Naukowcy z Czech postanowili zbadać właściwości fasadowych farb fotokatalitycznych z TiO2 oraz ZnO. Sprawdzili oni jak na zdolności fotokatalityczne tych farb wpływają warunki atmosferyczne.
Farba fotokatalityczna to rewolucja w branży budowlanej. Stanowi miłe dla oka połączenie farby dekoracyjnej, powłoki antymikrobowej i antygraffiti oraz filtra powietrza. Ma zdolność samooczyszczania, ponieważ rozkłada natychmiast każde zanieczyszczenie pojawiające się na powierzchni. W ten sam sposób usuwa też z atmosfery szkodliwe lotne związki.
Aby na powłoce mogła zajść odpowiednia reakcja chemiczna, potrzebny jest katalizator, którego rolę pełnią najczęściej dwutlenek tytanu TiO2 lub tlenek cynku ZnO. Badacze z Instytutu Technologii Chemicznej w Pradze postanowili porównać właściwości farb fotokatalitycznych zawierających te dwa katalizatory. Próbki umieścili w komorze do przyspieszonych badań starzeniowych QUV, która imitowała warunki atmosferyczne.
Już na wstępie zaobserwowano dużo wyższą fotoaktywność farb z ZnO. W trakcie procesu starzenia sytuacja uległa jednak zmianie. Pod wpływem warunków atmosferycznych farba z TiO2 zwiększa swoją fotoaktywność, ponieważ matryca polimerowa ulega rozkładowi i cząsteczki katalizatora są lepiej wyeksponowane. Za to w przypadku farb z ZnO fotoaktywność spadła. Naukowcy tłumaczą to postępującą fotokorozją cząsteczek ZnO w trakcie procesów starzeniowych.
Wniosek? ZnO ze względu na wyższą (w porównaniu z TiO2) fotoaktywność może się wydawać lepszym wyborem jako katalizator, nie sprawdza się jednak na dłuższą metę.
Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie Chemical Engineering Journal.
Źródło: european-coatings.com