a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneŻółta farba Axalta na cześć Tour de France

Żółta farba Axalta na cześć Tour de France

Farby Axalta Coating Systems wykorzystane zostały do pokrycia monumentalnego pomnika wzniesionego w miasteczku Pau we Francji na cześć wyścigu Tour de France. Żółty kolor użytych farb Alesta nawiązuje do barwy koszulki lidera.

Axalta Tour de France

Fot. arch. Axalta Coating Systems

Pau to miasto, które w całej historii wyścigu było jego gospodarzem aż 66 razy. W tym roku jest nim po raz 67. Pomnik Giganci Tour de France zbudowany został w centrum miasteczka, w parku Bois-Louis. Obiekt składa się ze 104 dwumetrowych totemów ustawionych na planie koncentrycznych kręgów i wzorowany jest na angielskim Stonehenge.

Trzy spośród totemów zostały odlane z brązu i nie są niczym pokryte – jeden reprezentacyjny oraz dwa upamiętniające dwie wojny światowe. Pozostałe totemy wykonano natomiast z aluminium i szkła i są one dedykowane dotychczasowym zwycięzcom wyścigu. W nawiązaniu do legendarnej żółtej koszulki lidera pokryte zostały one farbą w odcieniu RAL 1018 Zinc Yellow – „żółtym radości, żółtym zwycięstwa”, jak go określił burmistrz Pau, François Bayrou.

Piękne wykończenie na cześć zwycięzców

Przy wykonaniu pomnika wykorzystano podkład i farby proszkowe Axalta CS. Pomalowano nimi w sumie 111 totemów – 101 tworzących obiekt obecnie oraz dziesięciu dodatkowych, które poświęcone zostaną przyszłym zwycięzcom. Nowy totem będzie dołączany co roku, po każdym kolejnym wyścigu.

Zastosowane farby od Axalty to antykorozyjny podkład Alesta ZeroZinc, który gwarantuje świetną adhezję i odgazowanie powłoki, oraz żółta farba proszkowa Alesta Fine Textured, która szybko schnie – co w przypadku tak dużego projektu było bardzo przydatne – oraz tworzy piękną, odporną na zarysowania, matową powłokę doskonale maskującą wszelkie defekty powierzchni.

Pamiątka na lata

Projekt zrealizowany został przez firmę Sedam. Dzięki ścisłej współpracy z producentem farb pomnik mógł powstać w stosunkowo krótkim czasie, a przez lata cieszył będzie oko turystów z całego świata. Na każdym totemie znajduje się nazwisko i zdjęcie zwycięzcy wraz z ilością przebytych kilometrów oraz dodatkowymi rysunkami lub zabawnymi cytatami. Oficjalne odsłonięcie pomnika miało miejsce 13 lipca.

Źródło: Axalta Coating Systems

Dowiedz się więcej o firmie