a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneNowa farba antykorozyjna – epoksyd i alkoholany

Nowa farba antykorozyjna – epoksyd i alkoholany

Naukowcy opracowali nową jednowarstwową powłokę do metalu, która uzyskała dobre wyniki w teście w komorze solnej i może być obiecującą farbą antykorozyjną.

farba antykorozyjna

Fot. longhorndave / Foter.com / CC BY 2.0

Podstawowe składniki farby to: alifatyczna żywica epoksydowa sieciowana z użyciem aminosilanu i modyfikowana alkoksysilanami (materiał błonotwórczy), dwutlenek tytanu jako pigment, krzemian strontu i cynk jako inhibitory korozji oraz syntetyczny krzemian wapnia i baryt jako wypełniacze.

Testy w komorze solnej wykazały, że farby o określonych proporcjach składników mają wysoką odporność korozyjną. Poprawiała się ona w miarę jak rósł stosunek żywica epoksydowa / alkoholany; niestety jednak im ten stosunek był większy, tym bardziej farba podatna była również na powstawanie pęcherzy. Poza tym w przypadku wyższej zawartości alkoholanów zaobserwowano większy połysk i trwałość koloru.

Ostatecznie stwierdzono, że modyfikacja żywic epoksydowych alkoholanami to obiecujące rozwiązane w dziedzinie powłok antykorozyjnych. Odpowiednie dostosowanie formuły tej hybrydowej farby pozwoli na skuteczną ochronę określonego obiektu.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com