REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowa farba antykorozyjna – epoksyd i alkoholany

Naukowcy opracowali nową jednowarstwową powłokę do metalu, która uzyskała dobre wyniki w teście w komorze solnej i może być obiecującą farbą antykorozyjną.

farba antykorozyjna

Fot. longhorndave / Foter.com / CC BY 2.0

Podstawowe składniki farby to: alifatyczna żywica epoksydowa sieciowana z użyciem aminosilanu i modyfikowana alkoksysilanami (materiał błonotwórczy), dwutlenek tytanu jako pigment, krzemian strontu i cynk jako inhibitory korozji oraz syntetyczny krzemian wapnia i baryt jako wypełniacze.

Testy w komorze solnej wykazały, że farby o określonych proporcjach składników mają wysoką odporność korozyjną. Poprawiała się ona w miarę jak rósł stosunek żywica epoksydowa / alkoholany; niestety jednak im ten stosunek był większy, tym bardziej farba podatna była również na powstawanie pęcherzy. Poza tym w przypadku wyższej zawartości alkoholanów zaobserwowano większy połysk i trwałość koloru.

Ostatecznie stwierdzono, że modyfikacja żywic epoksydowych alkoholanami to obiecujące rozwiązane w dziedzinie powłok antykorozyjnych. Odpowiednie dostosowanie formuły tej hybrydowej farby pozwoli na skuteczną ochronę określonego obiektu.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA