REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Europejski rynek farb do 2025 – raport Ceresany

Ceresana już po raz trzeci wzięła pod lupę europejski rynek farb i powłok. Wnioski? Najwięcej dzieje się w branży budowlanej, gdzie coraz częściej dochodzą do głosu przyjazne środowisku produkty wodorozcieńczalne. Ważnym obszarem wykorzystania stał się jednak również transport.

europejski rynek farb raport Ceresana

Fot. fxxu / pixabay.com

W roku 2017 zużycie farb w Europie wyniosło 9 mln ton. Największym obszarem wykorzystania są dziś na tym rynku farby architektoniczne. Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego wymusza zapotrzebowanie na farby ścienne i elewacyjne. Oprócz tego jednak realizowanych jest też dużo projektów komercyjnych oraz w obszarze infrastruktury. Eksperci Ceresany przewidują, że w roku 2025 już 58% wszystkich farb w Europie pochłaniać będzie właśnie branża budowlana.

Przemysł i transport

Jeśli natomiast chodzi o zastosowania przemysłowe, wiele zależy tutaj od sytuacji gospodarczej poszczególnych krajów. Ogółem jednak w tym sektorze Ceresana przewiduje niewielki, ale stabilny wzrost zapotrzebowania – na poziomie 1,4% rocznie.

Jeszcze inny ważny obszar zastosowań to transport. Tutaj jednak liczą się przede wszystkim innowacje, takie jak powłoki zapewniające izolację termiczną albo ze zdolnością samonaprawy. Produkcja farb dla tego sektora przenosi się obecnie do krajów Europy Wschodniej, ale prace rozwojowo-badawcze nadal prowadzone są przede wszystkim na Zachodzie.

58% rynku to farby wodorozcieńczalne

Raport analizuje również rynek pod kątem najpopularniejszych rodzajów farb (akrylowe, winylowe, alkidowe, epoksydowe, poliuretanowe, poliestrowe i inne). Największy udział w Europie mają produkty akrylowe i winylowe – w sumie stanowią one ok. 53% rynku. W badaniu nie uwzględniono natomiast materiałów powłokowych takich jak zaprawa murarska czy gips, a także rozcieńczalników, tuszów drukarskich, barwników do tkanin czy do barwienia żywności.

Coraz silniejszym trendem są „zielone” farby – rośnie zainteresowanie produktami wodorozcieńczalnymi i innymi przyjaznymi środowisku rozwiązaniami. Według analityków Ceresany wodorozcieńczalne farby i powłoki stanowią obecnie już 58% europejskiego rynku.

Źródło: Ceresana

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA