a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneEuropa: wyraźny wzrost produkcji farb w maju

Europa: wyraźny wzrost produkcji farb w maju

Firma CHEM Research przeanalizowała sytuację europejskiego rynku farb w ostatnich miesiącach. W maju nastąpił wyraźny wzrost produkcji farb i powłok w krajach Unii Europejskiej. Wciąż jednak wskaźniki są mocno poniżej zeszłorocznych, a powrót do poziomu sprzed pandemii z pewnością zajmie trochę czasu.

Europa wzrost produkcji farb

Fot. Memed_Nurrohmad / pixabay.com

Jak stwierdzili eksperci CHEM Research, w maju wskaźnik produkcji w krajach Unii Europejskiej po marcowo-kwietniowej zapaści wzrósł wyraźnie – do 87,9 punktu. Nie oznacza to jednak bynajmniej powrotu do poziomu sprzed pandemii. W stosunku do roku poprzedniego jest to wciąż wartość o ok. 15% niższa.

Produkcja farb przemysłowych spadła, dekoracyjnych – wzrosła

Czynnikiem, który negatywnie wpływa na wyniki producentów, jest przede wszystkim spadek zapotrzebowania ze strony branży przemysłowej. Efekt ten jest równoważony przez duże zapotrzebowanie na farby dekoracyjne i produkty typu DYI. W dobie pandemii i kwarantanny wielu klientów indywidualnych zdecydowało się bowiem na odkładane od dawna prace remontowe.

Krzywe prezentujące produkcję i sprzedaż farb w ostatnich miesiącach prezentują się w większości krajów europejskich podobnie. Niemcy, w odróżnieniu od pozostałych dużych gospodarek UE, zwiększyły produkcję w maju tylko nieznacznie, ale też nie zaobserwowano tam tak dużego spadku produkcji w marcu i kwietniu jak choćby w Wielkiej Brytanii czy Francji.

Cały drugi kwartał – spadek o 18%

Raport CHEM Research przewidywał, że wskaźnik produkcji za cały drugi kwartał 2020 dla państw Unii Europejskiej wyniesie 84,4 punkty. W stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim oznacza to spadek o 18,5%.

Źródło: coatingsworld.com