REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Erozja farb lotniczych pod wpływem cząstek stałych

Naukowcy z politechniki w Montrealu opublikowali pracę w całości poświęconą procesowi erozji pod wpływem cząstek stałych. Opisują w niej mechanizmy tego procesu i radzą jak opracowywać dane otrzymane w testach.

erozja

Fot. josephdepalma / Foter.com / CC BY

Osoba projektująca materiały i powłoki o wymaganych właściwościach tribologicznych musi doskonale znać mechanizmy ich degradacji. Dlatego też w swoim najnowszym artykule kanadyjscy badacze opisali wyczerpująco proces erozji pod wpływem cząstek stałych. Jak przebiega, od czego zależy, jak najlepiej przed nim chronić – to informacje istotne zwłaszcza dla branży lotniczej, ponieważ samoloty w trakcie lotu są szczególnie narażone na uderzenia różnych obiektów i związaną z tym degradację powłoki.

W pracy poruszono między innymi kwestie erozji materiałów plastycznych i kruchych i przedstawiono różnice między tymi dwoma mechanizmami. Sporo uwagi poświęcono też właściwościom samych cząstek uderzających o powierzchnię. W ostatniej części pod lupę wzięto różne powłoki opisywane w literaturze, z naciskiem na dwie grupy – warstwy na bazie TiN oraz węgla. Wnioski i obserwacje zawarte w pracy z pewnością przydadzą się projektantom powłok ochronnych i zagwarantują w przyszłości lepszą ochronę samolotów.

Artykuł opublikowano w czasopiśmie Surface and Coatings Technology.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA