a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweEkologiczne poliuretany z olejów roślinnych

Ekologiczne poliuretany z olejów roślinnych

Poliuretany mają wiele zalet. Są wytrzymałe, trwałe, odporne na korozję, ale niestety do ich otrzymywania wykorzystuje się dziś kosztowną ropę naftową. Okazuje się jednak, że problem ten można łatwo rozwiązać z pomocą olejów roślinnych.

poliuretany

Nowa technologia polega na otrzymywaniu poliuretanów z powszechnie dostępnych olejów roślinnych, np. rzepakowego. Fot. Simon Thois Photography / Foter.com / CC BY

W roku 2010 na całym świecie wyprodukowano ok. 14 mln ton poliuretanu, zaś do roku 2016 jego produkcja ma wzrosnąć przynajmniej o 30%. Potrzeba opracowania nowej, przyjaznej środowisku i niekosztownej technologii otrzymywania tego polimeru staje się więc bardzo pilna. Na szczęście wygląda na to, że naukowcom z Washington State University już się to udało.

Rzepak, oliwki, winogrona

Nowy, ekologiczny sposób otrzymywania poliuretanów to dzieło zespołu profesora Michaela Kesslera. Technologia ta polega na uzyskiwaniu polimeru z oliwy, oleju rzepakowego, pestek winogron, siemienia lnianego oraz oleju rycynowego. Jest więc niedroga i niekłopotliwa, ponieważ potrzebne surowce – oleje roślinne – są szeroko dostępne i tanie.

Opisywana metoda otrzymywania poliuretanu opiera się na reakcji dwóch typów związków chemicznych, z których jeden to poliol – związek o dużej ilości hydroksylowych grup funkcyjnych, gotowych do przereagowania. Niektóre oleje (np. lniany) mają tych grup więcej, dlatego uzyskany z ich udziałem materiał jest bardziej sztywny; inne (np. oliwa z oliwek) posiadają mniej grup reaktywnych, a tak otrzymany poliuretan charakteryzuje większa elastyczność. Dobierając więc surowce można bez problemu sterować właściwościami pozyskanego materiału.

Jak klocki Lego

Prof. Kessler porównuje cały proces do budowania z klocków Lego – dopasowujemy do siebie komponenty chemiczne i budujemy z nich większą całość, polimer. Profesor podkreśla również, że jest ten sposób otrzymywania polioli jest absolutnie unikatowy. I wyraża nadzieję, że ekologiczną technologię uzyskiwania poliuretanów uda się szybko wprowadzić na rynek.

Artykuł opisujący badania grupy prof. Kesslera opublikowany został w czasopiśmie ACS Applied Materials & Interfaces.

„Zielone” tworzywa sztuczne

Profesor Kessler jest dyrektorem Center for Bioplastics and Biocomposites – pierwszego na świecie ośrodka badawczego, który koncentruje się na otrzymywaniu tworzyw sztucznych z naturalnych surowców. Instytucja ta łączy środowisko przemysłowe z uniwersyteckim – partnerami ośrodka są Washington State University i Iowa State University oraz ponad 20 firm działających na światowym rynku.

Źródło: paintsquare.com