REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Efektywniejsze soczewki z nową powłoką

Naukowcy z Fraunhofer Institute opracowali nową antyrefleksyjną powłokę, która wyraźnie zmniejsza ilość światła rozproszonego i odbitego od przezroczystych soczewek optycznych. Odkrycie to może zostać wykorzystane nie tylko w aparatach fotograficznych i reflektorach, ale także w zastosowaniach wykorzystujących wirtualną rzeczywistość oraz technologiach czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0).

powłoka antyrefleksyjna

Fot. Nuwandalice / Foter.com / CC BY-NC-ND

Głównym zadaniem soczewek jest skupiać światło. To właśnie dzięki nim aparaty robią ostre zdjęcia, a lampy LED świecą jasnym promieniem, który możemy kontrolować. Dzisiejsze soczewki wykonuje się najczęściej z tworzyw sztucznych, które dzięki metodzie wtryskiwania można łatwo kształtować.

Pozostaje jednak jeden problem – powierzchnia soczewek w pewnym stopniu odbija światło. Współczynnik odbicia tworzywa sztucznego wynosi ok. 1,5, a więc odbija ono mniej więcej 8% docierającego do nich światła. Efekt jeszcze się wzmacnia na powierzchniach zakrzywionych, na przykład soczewek – dodaje dr Ulrike Schulz z wydziału Optyki Tworzyw Sztucznych Fraunhofer Institute for Applied Optics and Precision Engineering.

Współczynnik odbicia prawie jak powietrza

Aby ograniczyć ilość odbijanego światła, a tym samym zwiększyć efektywność soczewek, naukowcy z Fraunhofer Institute opracowali powłokę antyrefleksyjną, która redukuje współczynnik odbicia do 1,1, co jest dużo bliższe współczynnikowi powietrza, wynoszącemu 1. Testy na różnego rodzaju systemach soczewek, przeprowadzone przy współpracy z partnerami przemysłowymi, potwierdziły, że soczewki z powłoką przepuszczają dużo więcej światła niż te standardowe.

System składa się z kilku nanostrukturalnych warstw oraz położonych naprzemiennie jednolitych warstw tlenkowych. Dzięki wykorzystaniu nanomateriałów można uzyskać jednolitą warstwę na całym obiekcie – a nie, jak w przypadku dotychczas dostępnych materiałów, cieńszą na krawędziach. Jest to bardzo istotne, ponieważ, jak wyjaśnia dr Schulz, fizycznie cieńsza powłoka ma inne właściwości optyczne – odbija tylko światło o niewielkich długościach fali.

Łatwa aplikacja, duże możliwości

Powłokę umieścić bezpośrednio na powierzchni metodą wytrawiania plazmowego. Dzięki temu może być bez problemu aplikowana na różnych rodzajach tworzyw, a z jej możliwości z pewnością skorzystają nie tylko producenci aparatów.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA