a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneEcha European Coatings Show (1)

Echa European Coatings Show (1)

W dniach 19-21 marca w Norymberdze w Niemczech odbyła się kolejna edycja targów European Coatings Show. Producenci farb, pigmentów i dodatków z całego świata zgromadzili się w jednym miejscu, aby zaprezentować zainteresowanym swoje najnowsze produkty i technologie. Dla czytelników naszego portalu dokonujemy krótkiego podsumowania tego ważnego dla branży farbiarskiej wydarzenia.

European Coatings Show

fot. European Coatings Show 2013

Na targach pojawiła się szeroka gama nowych pigmentów. Koncern Sun Chemical zaprezentował produkty przejętej niedawno firmy Benda-Lutz. Znalazły się wśród nich przede wszystkim dyspersje i pasty na bazie pigmentów metalicznych, np. przeznaczona dla przemysłu samochodowego linia MAXAL. Niektóre produkty prócz efektownego wyglądu zapewniały też dodatkowe funkcjonalności – dzięki technologii enkapsulacji zaprezentowany pigment aluminiowy STABIL SI przeciwdziała gazowaniu w obrębie powłoki i poprawia odporność chemiczną.

Na targach pojawiły się również pigmenty opóźniające palność. Należą do nich linie Disflamoll i Levagard firmy Lanxess. Oparte na fosforze produkty mogą być stosowane także w roli wolnych od LZO rozpuszczalników, środków zmniejszających lepkość lub poprawiających zwilżanie podłoża, zaś w połączeniu z uniepalniaczem Uniplex FRX 44-94 zapewniają niezawodną ochronę przeciwogniową. Prócz tego firma zaprezentowała m.in. nową formułę algicydów, która pozwala ograniczyć wypłukiwanie środka aktywnego przez deszcz o ponad 50%.

Nie zabrakło i kolorantów zapewniających dodatkową ochronę antykorozyjną. Na stanowisku firmy Heubach można było uzyskać informacje o nowej linii ekologicznych, nie zawierających cynku pigmentów HEUCO®FIT. Prócz wysokiej jakości koloru gwarantują one efektywną ochronę podłoży metalicznych.

fot. arch. Eckart

W walce z korozją skuteczne są również produkty Nubirox 300 firmy Nubiola. Prócz tego na stanowisku producenta znalazły się żółte i beżowe pigmenty Nubifier Y-7050 oraz seria Nubifier K do zastosowania jako składnik farb proszkowych, a także czarny pigment Nubifier NB-5970 o dużej sile krycia.

Niezwykłym czarnym pigmentem poszczycić się mogła również marka Eckart należąca do koncernu Altana. Jest nim METALURE® A-61006 BG – metaliczny pigment na bazie aluminium, najciemniejszy do tej pory kolorant otrzymany metodą PVD. Prócz tego na stoisku firmy pojawił się cały szereg produktów o perłowym blasku z serii Luxan oraz Symic.

Firma Emerald kładzie nacisk na ekologię. W jej ofercie znalazły się więc m.in. wolne od LZO i formaldehydów dyspersje barwiące Verdis™ Dispersions, dodatkowo odporne na rozwój bakterii, a także zgodne z europejską dyrektywą REACH rozpuszczalniki koalescencyjne K-FLEX® do zastosowania jako składnik farb architektonicznych, samochodowych, lekkich powłok przemysłowych i klejów. Prócz tego na stanowisku firmy pojawiły się proszki pigmentowe Lucida Colors™ UV Dispersions w pełnej palecie barw oraz trzy dodatkowe półprzezroczyste odcienie Transoxide®.

Przyjazność środowisku to też priorytet dla producenta pigmentów Arichemie. Na targach zaprezentowane zostały produkty otrzymane z naturalnych surowców (pasta Vocaplast-L na bazie oleju lnianego oraz Aricolor-N na bazie oleju rycynowego i rzepakowego), a także wodorozcieńczalne dyspersje pigmentowe Vocaflex dla farb fasadowych i gipsów. Na uwagę zasługuje też pigment Vocaflex-EN, spełniający normę EN 71-3 dotyczącą farb na zabawki.

fot. arch. Arichemie